Conversation: Русия се завръща в Близкия Изток и „жадува мъст”
„Руската звезда сияе все по-ярко, докато американската помътнява”
„Ако Русия си е заминала, то сега тя се е върнала” – коментира The Conversation създадената в Близкия Изток ситуация. Москва разширява влиянието си в този регион преследвайки на първо място икономически интереси, защото Русия е голяма нефтодобиваща страна и доставчик на оръжие. Освен това има и исторически причини.
„Източното Средиземноморие, Леванта, Турция, Иран и региона на Персийския залив като цяло – навсякъде се наблюдава картината как руската звезда сияе все по-ярко, докато американската помътнява” – пише изданието. Както казва един американски анализатор, Русия „се завръща и жадува мъст”.
Свободата на действията на Вашингтон в Близкоизточния регион „бавно, но сигурно” се ограничава. Играта на военни мускули също повишила и важността на Русия на дипломатическата арена, при това не само сред противниците на САЩ, но и сред техните съюзници. На Израел, Саудитска Арабия, Египет и Турция все по-често им се налага да искат благоразположението на Русия.
Тази седмица в Москва беше израелският премиер Бенямин Нетаняху. Реджеп Ердоган също посети Кремъл. САЩ съгласуваха с Русия изпращането в Сирия на 400 морски пехотинци.
Очевидно е, че военният баланс на силите в Близкоизточния регион се е изменил и това може да има последствия, които излизат извън рамките на един военен конфликт. „Това, което сега наблюдаваме, може да се окаже пренареждане на съвременния Близък Изток” – счита авторът на публикацията и отбелязва, че сега на САЩ им се налага да се съолразяват с Русия. Те просто нямат друг изход.
След 1956 г., когато САЩ се намесиха в конфликта в Близкия Изток за решаване на Суецката криза, Америка беше разглеждана като „честен посредник” в този регион, изтласквайки Русия на заден план. Сега обаче ситуацията се измени.
Не малка роля за новата ситуация изиграха последствията от войната в Ирак и „арабската пролет”. Тези събития дестабилизираха региона, което облекчи Русия при достигане на нейните цели. Изданието също счита, че ако не беше народното въстание в Сирия през 2011 г., възможностите на Москва щяха да са силно ограничени.
Превод и редакция: БЛИЦ