Curiosity отново откри органични вещества на Марс
Това е второто предполагаемо "депо" на Червената планета
Въз основа на резултатите от изследването на почвени проби от така наречените дюни Багнолд, което беше извършено от марсохода Curiosity, учените стигнаха до заключението, че на повърхността на Марс съществуват големи запаси от органична материя.
Това е второто предполагаемо "депо" на органична материя на Червената планета. Описанието на изследването е публикувано в научното списание Nature Astronomy.
"Не открихме аминокиселини в тези почвени проби, но има производни на бензол и амоняк, феноли, фосфорна киселина и съединения с високо молекулно тегло. Все още не сме установили произхода на тези вещества", пишат изследователите.
Curiosity откри първата органична материя на Марс преди около три години в централната част на кратера Гейл. Химическата лаборатория на роувъра откри следи от производни на бензол в местни скални проби, както и серни съединения и различни прости и ароматни въглеводороди.
В нов анализ учени от екипа на Curiosity, ръководен от Пол Махафи, откриха друго голямо "депо" на органична материя на Марс. Този път пробите бяха от друг регион на Марс – така наречените дюни Багнолд.
Тази област на кратера Гейл предизвика интереса на учените, защото роувърът откри отлагания от скали, образувани в горещи извори тук. Някога в тях е можело да съществува живот. Затова Curiosity спря на различни места на дюните Bagnold, събра проби от почва и скали и ги постави в специално съоръжение за съхранение в лабораторията SAM за по-нататъшно изследване.
Преди това, по време на анализа, марсианските скали се нагрявали до висока температура, в резултат на което от тях се отделят различни газове, които се изследват с помощта на хроматограф. Благодарение на това учените можеха да открият относително прости органични съединения в пробите, но беше невъзможно да се изолират сложни вещества, които се разлагат при нагряването.
Откриването на сложни органични вещества едновременно в две различни области на кратера Гейл е важно доказателство, че предишната находка на Curiosity не е била случайност или грешка. Махафи и колегите му се надяват, че чрез по-нататъшни експерименти учените ще успеят да намерят следи от аминокиселини и други вещества, от които би могъл да възникне марсианският живот.
Превод: БЛИЦ