Der Tagesspiegel: Пробивите на "Северен поток" са планирана операция с участието на водолази и подводници ВИДЕО
"Не можем да си представим възможност това да не е преднамерен саботаж, целта е да се спрат газовите доставки от Русия", пише германското издание
Появиха се първи кадри на течовете по газопроводите "Северен поток" - 1 и 2 в Балтийско море. Датските въоръжени сили публикуваха снимка, заснета от пилота на техен изтребител Ф-16 близо до Борнхолм, която показва излизането на газ на морската повърхност, пише Reuters.
Течовете в двата газопровода са общо три и около тях беше обособена зона, забранена за морски съдове, от съображения на сигурност.
"Северен поток 1 има два теча североизточно от Борнхолм, Северен поток 2 има един теч южно от Дуеоде. Течовете бяха открити от изтребители Ф-16", съобщават датските военни.
Най-големият теч е създал петно с диаметър 1 километър, най-малкият - с диаметър 200 метра, се казва още в информацията. Фрегатата Absalon и корабът за контрол на замърсяването Gunnar Thorson са на път да извършат мониторинг на водата в забранените зони. В района е изпратен и хеликоптер.
В същото време, шведски сеизмологичен център съобщи, че в района на газовите утечки на "Северните потоци" са фиксирани мощни подводни експлозии. Причината за това може да е диверсия, с участието на водолази, пише УНИАН.
Bjorn Lund, a Swedish seismologist from Lund University, explains to a Swedish reporter how it was possible for him to determine that an explosion had taken place by the Nord Stream pipelines.
— Visegrád 24 (@visegrad24) September 27, 2022
He says that “at least 100 kg of TNT has been used, but probably more”. pic.twitter.com/51JFYMBXFD
"Това е напълно безпрецедентна ситуация, която изисква спешно разследване. Изключително сме обезпокоени от тази новина", каза по-рано днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
По думите на Песков, смущенията в работата на газопроводите могат да бъдат резултат от саботаж и "това е въпрос, свързан с енергийната сигурност на целия континент".
"Ако повредата на една тръбна връзка може да е инцидент поради дефект или някакво случайно въздействие, то на три е знак за нечия зла воля." заяви Алексей Гривач, заместник-ръководител на Националния фонд за енергийна сигурност на Русия.
Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън заяви във вторник, че изтичането на газ от газопровода "Северен поток 2" не би трябвало да има значително въздействие върху енергийната устойчивост на Европа, добавяйки, че ще е наистина лошо, ако разследването установи атака.
Говорейки на брифинг в Държавния департамент, Блинкън разкри, че осигуряването на енергийна сигурност на Европа на "краткосрочна и дългосрочна основа" остава основен приоритет на Вашингтон в партньорство с неговите съюзници.
Журналисти от германския вестник Der Tagesspiegel, позовавайки се на свои източници, заявиха, че повредата очевидно е била причинена злонамерено и една от целите на това действие може да е била да се спрат изцяло доставките на въглеводороди от Русия за Европа.
"Не можем да си представим възможност това да не е преднамерен саботаж. Всичко говори срещу шанса да има съвпадение", пише Der Tagesspiegel, цитиран от Гласове.
"И това очевидно не е дребна неприятност от рода на "отвинтена гайка", а планирана операция с участието на водолази и подводници. Средната дълбочина на морето, по което минават тръбите на "Северен поток", е 50 м (максималната дълбочина е 200 м, а минималната - 5 м). За подводниците дълбочините от 200 м са обичайни".
"Северен поток 1" се експлоатира вече повече от десетилетие без нито една авария. И тук има два газопровода - NSP-1 и NSP-2. Случаен ли е инцидентът? Не съм сигурен, защото знам, че САЩ направиха всичко възможно да попречат на Европа да купува руски газ. Но Европа осъществи сделката чрез частни компании по формулата "газ срещу рубли", казва военният експерт Алексей Леонков.
Според него, за да се обмисли и организира подобен саботаж за два дни е нереалистично: за целта са необходими средства за гмуркане под вода и специална безшумна подводница. Това означава, че планирането на операцията вероятно е отнело много време.
"Говорейки за инцидента със "Северен поток", е необходимо да припомним един странен епизод, който не е пряко свързан с газопровода по дъното на Балтийско море, но е локализиран там: загубата на десет тона секретен "разузнавателен кабел" на системата за звуково наблюдение SOSUS, която се контролира от НАТО" каза той.
Според Леонков, малко преди инцидента, през август и септември тази година, в Балтийско море са се появили американските десантни кораби Guston Hall (LSD 44), Arlington (LPD 24) и Kearsarge (LHD 3).
"На борда на тези кораби могат да бъдат разположени SEAL Delivery Vehicle - подводен апарат за придвижване на специалните сили или LDUUV - безпилотен подводен апарат с голяма вместимост", посочи той.
"Експериментите с подводниците Mk 8 и Mk 11 за доставка на специалните сили на ВМС накараха САЩ да добавят към миниподводниците манипулатори в допълнение към десантното отделение, от които екипажът се нуждае "в случай на непредвидени задачи от особена важност".
В един от манипулаторите е поставен блок с термитен заряд - взривно вещество с температура на горене 2500 градуса, активно във вода. Има няколко начина за пробиване на тръбопровод. Например, за да се понижи налягането в тръбата, е достатъчно да се постави оформен заряд с ниска мощност.
Три заряда - три дупки - три тръбни връзки извън строя. Както се казва, перфектният план е надежден като швейцарски часовник", обясни експертът, цитиран от информационните агенции.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук