Die Welt: Ситуацията на руско-украинската граница рискува да прерасне в...
Рискът, който Владимир Путин пое, като премести войски до границата с Украйна, може да се отдаде на един кадрови ход
Увеличението на количеството на руските войски близо до границата с Украйна е свързано с амбициите на Джо Байдън да насърчава демокрацията в света, пише Die Welt.
Авторът на статията смята, че по този начин Владимир Путин се опитва да подобри позицията на Русия на международната сцена и да покаже каква цена ще се наложи да се плати за по-нататъшното разширяване на НАТО.
Русия настъпва по най-чувствителната точка на САЩ: сегашната ситуация наподобява кубинската ракетна криза, конфронтацията между ядрените суперсили, само че този път на източната граница на ЕС.
Рискът, който Владимир Путин пое, като премести войски до границата с Украйна, може да се отдаде на един кадрови ход. Веднага след полагането на клетвата Джо Байдън назначи своя постоянен представител в ООН.
Предложението за назначаване на Линда Томас-Грийнфийлд беше едно от първите, внесени в Сената за одобрение. Тя заема този пост от края на февруари. До днес, след три месеца от датата на клетвата, Байдън не е назначил друг посланик. Той дори не предложи конкретни имена, пише Die Welt.
Байдън изпраща на света недвусмислен сигнал: ООН е от първостепенно значение за него по въпросите на разоръжаването, борбата с изменението на климата и епидемиите, поддържането на световния ред, основан на международното право, и най-вече в темата, която от гледна точка на Байдън, ще оформи целия следващ век - съревнование между демокрацията и автокрацията.
На първата си пресконференция в края на март той не остави никакво съмнение по въпроса: „Предсказвам Ви, че вашите деца и внуци ще защитават докторските си дисертации за това, какво е преуспяло - автокрацията или демокрацията? Не става въпрос само за Китай. " Според него „очевидно е, че това е битка между демокрациите през 21 век и автокрациите“.
Байдън възнамерява да свика глобална среща на върха за демокрация. Той и неговите съветници обосновават необходимостта от нови политико-военни съюзи, например в Югоизточна Азия, с факта, че демокрациите трябва да декларират своята позиция.
Постоянният представител на САЩ при ООН подчерта, че Америка възнамерява да попречи на Китай да напредва в своята "авторитарна програма" в ООН и да упражнява влияние в съответствие с нейните интереси.
Москва и Пекин отговориха уверено на това изявление. Руският външен министър Сергей Лавров заяви след среща с китайския си колега Ван Йи, че Москва и Пекин възнамеряват да защитават "центрираната в ООН международна правна архитектура" от "разрушителните" намерения на САЩ, чиито планове за създаване на нови военни съюзи в Азия не съответстват на принципите на Устава на ООН ...
Според автора на статията в тази ситуация Русия, член на Съвета за сигурност на ООН, подготвя атака срещу суверенна държава-членка на ООН - без да обяснява причините пред Съвета за сигурност на ООН и Общото събрание на ООН, какъвто беше случаят през 2014 г. с анексията на Крим и „провокираната гражданска война в Донбас“.
Именно в тази ситуация Пекин ожесточи тона си към Тайван, заплашвайки с полетите на китайските изтребители на острова, за да подчертае суверенитета на Китай над Тайван.
Отначало изглеждаше като връщане в далечното минало, ескалацията от 1958-1959 г., когато Хрушчов каза на Запада: „Ние Вас ще ви погребем“ и отприщи Първата Берлинска криза, а по същото време Мао започна да обстрелва тайванските острови Квема и Мацу. Само ситуацията днес е по-опасна.
Тъй като Путин не посяга на статута на четвъртата сила-победител, както Хрушчов направи за укрепване на позицията на страната, а нарушавайки териториалната цялост на Украйна, посяга на основите на ООН, уверен е авторът.
Китай вече не отстъпва на САЩ, гарантът за независимостта на Тайван, както беше тогава, сега е почти равен на тях по военна мощ. Но той се нуждае от авторитета на велика сила спрямо друга ядрена сила, Индия, а също и спрямо Япония.
Според автора вече 30 години Путин вярва, че Русия трябва да си върне териториите, загубени през 1991 г. по време на разпадането на Съветския съюз. Руският президент предполага, че поради амбициите на Байдън на световната сцена Украйна ще иска да се присъедини към НАТО възможно най-рано, така че той трябва да подобри позицията на Русия възможно най-скоро и да определи цена за Байдън за по-нататъшно разширяване на НАТО.
Тази седмица украинският външен министър настоя за членство в НАТО и на среща с държавния секретар на САЩ. Той се позова и на аргумента на Байдън, че целият свят е разделен между автокрация и демокрация.
Америка от своя страна се нуждае от несъмнения авторитет на държавата-гарант, тя възнамерява да привлече КНДР и Иран към отказ от ядреното оръжие като в замяна да гарантира тяхната териториална цялостност и военна безопасност.
Аргументът на Путин, че прави в Украйна това, което Западът направи през 2008 г. в Косово, не работи. Отцепването на Косово идва в резултат на гласуване в Общото събрание след години на опити на ООН да принуди Сърбия да зачита правата на малцинствата на ООН, твърди авторът.
Според автора, в Крим и Донбас Путин не прави никакви опити да се разбере с ООН.
Вместо това той издава руски паспорти в Донбас. Статистиката за гражданството се води толкова задълбочено, колкото „статистиката за ваксинацията се води в Берлин“. В момента получават гражданство по 1,5 хиляди души на ден. Путин придоби население, заслужаващо защита, и вече събра две армии и три въздушно-десантни части, за да го прибере у дома.
Ще се случи ли този път по различно от начина за който Маркс пише: „Историята се повтаря два пъти: първо под формата на трагедия, след това под формата на фарс“? През 1958 г. Мао Дзедун обстрелва тайванските острови само в определени дни, за да подчертае мълчаливо символичния характер на заплахата. Винаги имаше под ръка бяло знаме, като Хрушчов, който изискваше „демилитаризиран свободен Берлин“. Това беше фарс.
Днес страните приемат всичко сериозно. Най-малкото Путин и Байдън вярват, че всяка стъпка сега определя бъдещето за идните десетилетия - и Путин търси конфликт точно в точката, в която Байдън е най-чувствителен.
Настъплението, според Киев, ще приключи във вторник, 20 април. В сряда Путин ще отправи ежегодното си обръщение до Федералното събрание.
Би било добре, ако там бъде обозначен „единственият разумен изход“ - да се изложат всички реални или въображаеми проблеми на рускоезичните украинци за обсъждане от ООН. Ако не го направи, след седмица при първото си обръщение към Конгреса Байдън ще може да му каже каква цена ще трябва да плати за това.
От гледна точка на Байдън, Западът трябва да защитава сигурността си не на Хиндукуш, а на Днепър. Отново и отново предложения за среща на върха идват от Москва и Вашингтон - потенциална „атака срещу Украйна в най-лошия случай ще доведе до нова карибска криза, до ядрена конфронтация на свръхдържавите“, само че този път не в далечните Кариби, а на източната граница на ЕС.
И сега никой наистина не иска това, обобщава Die Welt.