Die Welt: Търсят съкровища на нацистите в бивш концлагер

Наскоро започнаха разкопки на територията, за да се установи дали има други проходи и тунели

През април 1945 г. американските войски откриха два наклонени прохода от мини под концентрационния лагер Бухенвалд, пълни с откраднато от нацистите злато. Оттогава се разпространяват слухове, че има още няколко хранилища със съкровища.

И наскоро започнаха разкопки на територията, за да се установи дали има други проходи и тунели, съобщава Die Welt, цитиран от "Поглед инфо".

През 1945 г. американските войски откриха два наклонени прохода от мини в концентрационния лагер Бухенвалд, пълни с награбено от нацистите имущество. Оттогава се разпространяват слухове, че има още няколко хранилища със съкровища, пише немският вестник Die Welt.

Разкопките в каменната кариера на концентрационния лагер Бухенвалд би трябвало да помогнат да се отговори на въпроса дали има други наклонени проходи от мини и тунели. За началото им обявиха телевизионният канал MDR, от Поземлената агенция за опазване на паметниците и археологията на Тщрингия (TLDA) и фонда „Мемориални комплекси Бухенвалд и Дора-Мителбау“ във Ваймар, уточнява авторът на статията Дирк Льор.

По този начин в Мемориалния комплекс на Бухенвалд се надяват да получат нова информация за историята на концлагера или веднъж завинаги да развенчаят митовете за погребаните в каменната кариера нацистки съкровища, поясни заместник-ръководителят на мемориалния комплекс Филип Нойман-Тайн.

Както отбелязва журналистът на Die Welt, причината за започване на разкопките са резултатите от проучване, проведено от MDR. Въздушна снимка на каменната кариера, направена през февруари 1945 г., попадна в ръцете на служители на немския телевизионен канал.

На нея има индикации, че освен двете вече известни наклонени минни подхода, кариерни работи може да са били извършвани на още няколко места.

В същите два наклонени прохода от мини, които американските войници са открили през април 1945 г., е имало имущество, откраднато от нацистите: говорим за тонове злато и сребро, включително от Освиенцим.

По-късно те бяха транспортирани през Франкфурт на Майн до Съединените щати и Англия, пояснява авторът на статията Дирк Льор.