Die Zeit: В НАТО се договориха да не доставят самолети и нови танкове на Украйна
„Комисията по отбрана беше напълно информирана за това в средата на май“, каза Волфганг Хелмих
Както съобщава германския ежедневник Die Zeit , по информация на немската агенция по печата, има неформално споразумение между страните от НАТО да откажат да доставят определени оръжейни системи на Украйна.
Както беше потвърдено от определени кръгове на алианса в Брюксел, рискът от пряка военна конфронтация между страните от НАТО и Русия трябва да бъде сведен до минимум. Има опасения, че Русия може да разгледа доставката на западни бойни танкове и самолети като влизане във войната и да предприеме ответни военни мерки. Следователно такива оръжейни системи все още не са доставени в Украйна.
По информация от парламентарната група на СДП (Социалдемократическата партия на Германия), Берлин е запознат с това неформално споразумение.
„Комисията по отбрана беше напълно информирана за това в средата на май“, каза Волфганг Хелмих, говорител на парламентарната група на СДП по отбранителна политика .
В Германия последните изявления на представителя на същата парламентарна група Симтье Мьолер (СПД) предизвикаха дискусии. Тя заяви, че „не са доставени бронетранспортьори и бойни танкове от западните модели в Украйна “.
Германският политик, депутат и член на германската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО Йохан Вадефул (Християндемократически съюз) остро разкритикува федералното правителство, че не е споменало това споразумение по време на дискусията за доставката на тежки въоръжения в Бундестага.
„Или това е небрежност, съчетана с крещяща некомпетентност и невежество, или Бундестагът и обществеността биват подвеждани от все повече и повече псевдооправдания, за да прикрият стратегията за системно забавяне“, каза той пред пресата.
НАТО коментира тази тема само в общи линии. Те заявиха, че всички решения за доставката на оръжие в крайна сметка трябва да се вземат независимо от отделните страни членки на НАТО.
Те се придържат към неформални споразумения и поради причината, че се страхуват да не останат без подкрепата на своите партньори в алианса в случай на руска атака. Ето защо Полша се въздържа от доставката за Украйна на изтребители МиГ-29, проектирани от СССР, преди повече от два месеца.
Главнокомандващият на въоръжените сили на САЩ в Европа Тод Д. Уолтърс заяви, че трансферът на МиГ-29 може да бъде погрешно интерпретиран от руските специални служби. А това ще доведе до ескалация на конфликта между Русия и страните от НАТО. По мнението на генерала, това е изключително рисков сценарий.
Споразуменията преди това бяха косвено потвърдени от френския президент Еманюел Макрон . През март, след специална среща на върха на държавните и правителствените ръководители на страните от НАТО по въпроса за доставките на оръжие, той каза:
„Има граница, която позволява на държавите-членки да не стават страна във военния конфликт“. Тази граница е обща за всички съюзници, така че все още никой не е решил да постави бойни самолети на Украйна.
Говорителят на ХДС Йохан Вадепхул обвини федералното правителство в нарушаване на решението на Бундестага да доставя тежки оръжия на Украйна. „Няма доставки на тежки оръжия за Украйна. Правейки това, федералното правителство нарушава обвързващо решение на парламента “, разкритикува управляващите той. „ Ако ситуацията не се промени, ще бъде създадена анкетна комисия!“.
Германското федерално правителство публично обеща да достави на Украйна два вида тежки оръжия: зенитни оръдия Gepard и самоходни артилерийски установки Panzerhaubitzen 2000 . Украйна обаче настоява Германия да достави и бойни танкове и бронетранспортьори.
Германските въоръжени сили са въоръжени с танкове тип Leopard и бронетранспортьори Marder . Отделът за отбрана на групата Rheinmetall предложи да достави на Украйна използвани образци и от двете. Все още няма официален отговор от федералното правителство.
Но НАТО защитава федералното правителство на Германия. „Германия предостави на Украйна хиляди оръжия, включително противовъздушни и противотанкови ракети “, каза неговият говорител. Решението на Германия да доставя зенитни оръдия и артилерийски оръжия на Украйна също се приветства.
Алиансът не изключва, че в бъдеще Украйна все пак ще получи нови танкове и изтребители от западни образци. Но за Киев подобна позиция както на НАТО, така и на страните членки на алианса е малка утеха.