Докъде се докараха: В САЩ започнаха да пият белина, защото...
Причината е, че подобни препарати се продават като лекове за аутизъм, рак, ХИВ/СПИН и други заболявания
Шокиращо предупреждение отправи Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA). Тя алармира потребителите да не пият разтвори с белина. Причината е, че подобни препарати се продават като лекове за аутизъм, рак, ХИВ/СПИН и други заболявания, пише “Ню Йорк таймс“.
Това е последният пример за това как здравните власти понякога трябва да насочват науката срещу дезинформацията в интернет, който редовно служи като платформа за погрешни медицински съвети и недоказани твърдения за пробиви.
В изявление в понеделник FDA напомни, че е предупредила хората да не пият избелващи продукти още през 2010 година, но сега е принудена да го направи отново, защото продуктите продължават да се рекламират в социалните медии и да се продават онлайн от независими дистрибутори, а наскоро агенцията е получила нови съобщения за хора, които са се разболели.
От FDA предупреждават, че поглъщането на тези продукти е равносилно на пиенето на белина.
“Потребителите не трябва да използват тези продукти, а родителите не трябва да ги дават на децата си по някаква причина“, предупреждава агенцията.
Изявлението на FDA се отнася до няколко продукта, които съдържат разтвор на натриев хлорид и дестилирана вода с инструкции за потребителите да добавят лимонена киселина, която ги превръща в мощно избелващо средство.
Но такива твърдения са “неверни“ и “опасни“, казва агенцията и съветва тези, които пият такива продукти, да спрат веднага.
Консумацията на разтвора е сравнима с пиенето на активните съставки в дезинфектанти и може да причини гадене, повръщане, диария и тежка дехидратация.
Американската асоциация на центровете за контрол на отравянията посочва в годишните си доклади 226 случая на експозиция на недомакински белина през 2017 г. и 276 през 2016 г. Данните не включват данни дали употребата е случайна или умишлена и дали е довела до смъртни случаи.
FDA е получила съобщения за най-малко 20 души, засегнати от употребата на един от продуктите - MMS, най-малко седем смъртни случая на хора, които са погълнали друг от продуктите “Мирикъл Минерал Солюшън“ (Miracle Mineral Solution) - двама през 2018 г. и по един през 2017, 2014, 2013, 2011 и 2009 година.
Но проблемът може да е и по-сериозен. Експертите казват, че не всеки, който приема такъв разтвор, би докладвал, тъй като етикетите на такива продукти казват, че повръщането и диарията са често срещани странични ефекти.
Освен това хората може да се страхуват да не бъдат съдени, казва д-р Кели Джонсън-Арбър, токсиколог и медицински директор в Националния център по отравянията.
Всички тези данни са недостатъчно докладвани, защото някой трябва да реши да се обади на центъра или да съобщи на FDA.
Агенцията ще проследява компаниите, продаващи въпросните продукти, и ще предприема съответните действия. През 2015 г. 45-годишен мъж беше осъден във Вашингтон за продажбата на индустриална белина като чудодеен лек.
FDA предупреди и предприе действия срещу компании, промотиращи други продукти, за които се предполага, че се използват за лечение на аутизъм, включително почистващи средства, детоксикиращи вани с глина и хипербарична кислородна терапия.
Опасностите от медицинската дезинформация бяха тема в разследване на NBC News през юни за онлайн опитите за насърчаване използването на хлорен диоксид за лечение на аутизъм, за който няма известно лечение.
Тази година Amazon премахна онлайн обяви за две книги, които твърдят, че съдържат лекове за аутизъм, една от които - “Излекуване на симптомите, известни като аутизъм“ препоръчва на децата с аутизъм да пият и да се къпят в хлорен диоксид.
Този вид онлайн медицинска дезинформация продължава да представлява предизвикателство за FDA, която се опитва да блокира дистрибуторите на неодобрени продукти, които се продават като лекарства.
Това обаче е трудно, тъй като търговците могат да пуснат уебсайта си много по-бързо отколкото FDA може да го свали и така тя е постоянно в догонваща позиция, казва д-р Питър Лури, президент на Центъра за наука в обществен интерес.