Доклад на ISW разкрива какви ги върши Русия след бунта на "Вагнер"
Хинщайн подчерта, че решението е взето, за да се извлече полза от ключовата роля на Росгвардия в защитата на вътрешната сигурност на Русия
Русия продължава да полага усилия за реорганизация на вътрешния си апарат за сигурност след въоръжения бунт на Групата "Вагнер". Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW) за агресията на Кремъл срещу Украйна.
Депутатът от Държавната дума на Русия Александър Хинщайн заяви на 17 юли, че специалните части "Гром" на руската Федерална служба за контрол на наркотиците (към Министерството на вътрешните работи на Русия) официално са предадени под контрола на Росгвардията (Националната гвардия на Русия).
Хинщайн подчерта, че решението е взето, за да се извлече полза от ключовата роля на Росгвардия в защитата на вътрешната сигурност на Русия.
По-рано, на 4 юли, ISW съобщи, че решението за прехвърляне на "Гром" към Росгвардия подчертава желанието на Кремъл да консолидира ефективни антибунтовнически сили под командването на Росгвардия.
Руската Дума допълнително обяви на 17 юли, че разглежда законопроект, който да позволи на Росгвардия да разполага с тежки оръжия чрез изменение на федералния закон "За войските на Националната гвардия на Руската федерация", което ще позволи на Росгвардия да бъде въоръжена с транспортни самолети, бойни, транспортни и многоцелеви хеликоптери, бойни машини на пехотата, бронетранспортьори, комуникационни комплекси, лодки, инженерно оборудване и друг военен и паравоенен комплект.
Прехвърлянето на частите "Гром" към Росгвардия, както и решението за предоставяне на Росгвардия на тежко бойно оборудване, подкрепя предишната оценка на ISW, че Кремъл продължава да полага усилия за консолидиране на вътрешния си апарат за сигурност около структурите на Росгвардия.
Няколко участници в руската сфера на вътрешната сигурност обаче изразиха своята загриженост и недоволство от прехвърлянето на "Гром", а реорганизацията на органите за вътрешна сигурност може да предизвика повече напрежение в Русия.
Нападението срещу моста в Керченския проток от 17 юли вероятно ще има продължаващи последици за руската логистика в Южна Украйна. Руските власти обвиниха украинските специални служби, че на 17 юли сутринта са извършили удар с безпилотен летателен апарат по моста през Керченския проток между Русия и окупирания Крим.
Кадри от последствията показват, че един от пътните надлези на моста през Керченския проток е рухнал, а друг надлез е претърпял щети, но е останал непокътнат.
Руското министерство на транспорта твърди, че ударите не са повредили железопътния мост или опорите на пътния мост, а железопътният трафик по моста над Керченския проток е възобновен няколко часа след удара.
Руските окупационни власти пренасочиха тежкия граждански трафик от окупирания Крим към Русия през окупираната Южна Украйна, а руски източници съобщиха за големи задръствания в Джанкойския район на Крим и окупираната Херсонска област в посока Мелитопол.
Руските туристи, бягащи от окупирания Крим, вероятно са утежнили трафика и вероятно са възпрепятствали руската логистика от Крим към тиловите райони в Запорожка и Херсонска област. Окупационните власти помолиха цивилните граждани да обмислят алтернативни маршрути за евакуация, за да намалят непосредствените проблеми с трафика.
Говорителят на украинското Главно управление на военното разузнаване (ГУР) Андрей Юсов отказа да коментира украинското участие в инцидента.Мостът през Керченския проток и военните зони в окупирания Крим са легитимни военни цели за украинските сили в тяхната защита срещу пълномащабната руска инвазия и окупация на Украйна, както ISW и украински официални лица са съобщавали по-рано.
Продължаващият неуспех на руското правителство да приведе руското общество в състояние на война ще окаже значително въздействие върху руската логистика, тъй като трафикът от руски туристи към окупирания Крим блокира руската логистика към Южна Украйна в разгара на продължаващата украинска контраофанзива в южната част на страната.
Мостът през Керченския проток е по протежение на една от двете наземни комуникационни линии (ГКЛ), поддържащи южната групировка на силите на Русия, като другият маршрут преминава през окупираните Донецка, Запорожка и Херсонска област.
Този единствен останал логистичен маршрут сега е единствената точка на провал за снабдяването на големия брой механизирани руски сили в Южна Украйна, необходими за противодействие на украинските контранастъпления.
Въпреки това руските и окупационните власти продължават да рекламират окупирания Крим като туристическа дестинация, като призовават руските цивилни граждани да пътуват през и до военна зона, вместо да ги съветват да я избягват, както би направило едно отговорно правителство.
Руските окупационни власти неотдавна се бориха да смекчат проблемите с трафика, породени само от засиления руски туризъм през моста на Керченския проток, както ISW вече съобщи.
Руският президент Владимир Путин дори нареди да се използват руски военни средства за превозване на туристи през Керченския проток.
Някои руски военни блогъри също предложиха нападението срещу моста над Керченския проток да не намали продължаващия туристически поток.
Руската логистика за Южна Украйна вероятно ще пострада в краткосрочен и средносрочен план, което вероятно ще засили неотдавнашните и значителни оплаквания от неадекватни руски доставки в Южна Украйна.
Неотдавнашните оплаквания на бившия командир на 58-а руска комбинирана армия (Южен военен окръг) генерал-майор Иван Попов относно лошото отношение на руското военно командване към руските сили, защитаващи се от украинската контраофанзива в Южна Украйна, предизвикаха голям гняв в руското информационно пространство.
Много от оплакванията на Попов сочеха, че 58-а армия с комбинирани оръжия, а вероятно и други руски формирования, разположени в Запорожка област, страдат от недостиг на доставки, който ще се задълбочи още повече, ако туристическият и друг граждански трафик забави логистичните маршрути, поддържащи руските сили в Южна Украйна.
По-нататъшните проблеми с подкрепата за тази групировка и произтичащите от тях по-нататъшни оплаквания, които се появяват в руското информационно пространство, вероятно ще предизвикат допълнително възмущение от страна на руската ултранационалистическа общност и ще подкопаят доверието в руското Министерство на отбраната (МО).
Изглежда, че руските и окупационните власти се занимават по-скоро със смекчаване на последиците от нападението, отколкото с използване на инцидента за нанасяне на тежки информационни удари с реторичен привкус.
Руският президент Владимир Путин проведе среща, на която възложи на руския вицепремиер Марат Хуснулин да оглави щаба и да разработи решения за смекчаване на проблемите с трафика по моста.
Хуснуллин и други окупационни власти решиха да отменят полицейския час и паспортните проверки по основните магистрали към Русия в окупираните територии, които са под руско военно положение, за да смекчат някои от тези проблеми с трафика.
Изявленията на Путин и на други висши руски служители бяха до голяма степен ясни; те обвиниха Украйна в провеждането на "терористична атака" и обещаха ответни мерки, което съответства на предишни официални реакции на заявени украински провокации.
Руското министерство на външните работи обвини Украйна, че е извършила удара съвместно с американското и британското разузнаване, като по този начин разпространи последователен руски разказ, целящ лъжливо да представи Русия като страна във война със Запада, а не с Украйна.
Някои руски официални лица свързаха нападението над моста в Керченския проток с инициативата "Черноморско зърно", чийто срок изтече днес.
Висши руски служители, включително Путин, бяха сигнализирали преди нападението на моста, че Русия не желае да поднови споразумението за зърното без значителни допълнителни отстъпки.
Много малко вероятно е Русия да е участвала добросъвестно в преговорите за продължаване на сделката за зърно или в каквито и да било други преговори с Украйна, както ISW вече е оценявала.
Руските блогъри реагират на нападението на моста в Керченския проток предимно с критики към руските власти, че не са успели да обезопасят моста.
Някои военни блогъри, сред които бившият руски офицер и критичен провоенен националист Игор Гиркин, критикуват, че руските власти са се съсредоточили твърде много върху сигурността на пътищата и недостатъчно върху морската сигурност, като по този начин са позволили да се случи последното нападение срещу моста.
Гиркин се оплаква, че руските гранични служители са отделили твърде много време за проверка на цивилни автомобили, влизащи на моста, и недостатъчно време за инвестиции в инфраструктура, която би могла да предпази от нападения, извършени по море.
Друг виден военен блогър и назначен от Кремъл член на руския Съвет по правата на човека обвини руските власти, че са се съсредоточили твърде много върху сигурността на сухопътния мост и са пренебрегнали евентуални морски заплахи.
Един от военните блогъри подчерта, че ударът е причинен от лошо вътрешно руско вземане на решения и представлява заплаха за стабилността на руския вътрешен мир.
Много руски източници погрешно твърдяха, че ударът няма да повлияе на руската логистика в окупирана Украйна, и наричаха атаката "терористичен акт", за да омаловажат факта, че мостът в Керченския проток е легитимна военна цел в тила на активна военна зона.
Някои руски източници допълнително се застъпиха за репресивни и възмездни действия срещу Украйна след атаката, но тази марка реакция на военните блогъри много наподобява възмущението след предишни подобни събития.
Групата "Вагнер" продължава да се подготвя да установи постоянно присъствие в Беларус. Независимата беларуска мониторингова група "Проектът Хаджун" съобщи на 17 юли, че друга колона от автомобили на "Вагнер" е пътувала към палатковия лагер в село Цел край Асиповичи, Могильовска област, Беларус, и че две други колони на "Вагнер" са пътували по същия маршрут между 11 и 17 юли.
Свързаните с "Вагнер" канали в "Телеграм" съответно публикуват на 17 юли кадри на колона на "Вагнер", която се движи между Воронежка и Орловска област, преди да пристигне на полигона край Асипович.
Украинският център за съпротива съобщава, че над 700 бойци на "Вагнер" наскоро са се установили в района на Цел-Асиповичи и че беларуските власти са сформирали три беларуски подразделения със специално предназначение, които да се обучават под ръководството на "Вагнер" в тези тренировъчни райони.
Няколко свързани с "Вагнер" военни блогъри допълнително твърдят, че полигонът на "Вагнер" в Молкино, Краснодарски край, ще прекрати дейността си до 30 юли и че "Вагнер" ще се разположи на друго място, и публикуват кадри на бойци на "Вагнер", които тържествено свалят руското и вагнеровото знаме в Молкино.
През следващия месец бойците на "Вагнер" вероятно ще продължат да се пренасочват към Беларус от тренировъчните полигони в Молкино и от други места в Русия.
На 17 юли украинските сили продължиха контраофанзивни операции на поне три сектора на фронта на фона на засилените руски настъпателни операции по границата между Харков и Луганска област.
Руски и украински източници съобщиха, че през последните няколко дни руските сили са започнали активни настъпателни операции и са напреднали в района на Купянск (между североизточната Харковска област и северозападната Луганска област).
Руските сили вероятно участват в настъпателни операции в този район на фронта в опит да използват украинската оперативна съсредоточеност върху други сектори на фронта и да отвлекат украинските резерви от критични райони на театъра, а именно районите на Бахмут, Западен Донецк и Западна Запорожка област, където украинските сили провеждат контранастъпателни операции.
Лошото качество и състав на руските войски, които понастоящем са разположени на тази линия, обаче вероятно ще попречат на способността на Русия да постигне повече от тактически значими успехи или да направи оперативно значим пробив.
Както украински, така и руски източници съобщават за разполагането на формирани от осъдени лица щурмови подразделения "Буря-З" на Купянското направление, а ISW вече е оценявала, че подразделенията "Буря-З" имат ниска оперативна ефективност поради нисък морал и дисциплина.
През целия 17 юли украинските сили продължиха и контраофанзивни операции край Бахмут, южно от Велика Новосилка, и край Орихов в западната Запорожка област.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук