Доклад на ISW с последни новини ще има ли пауза в контраофанзивата на Киев за смяна на тактиката

Украинските сили продължават контранастъпателните операции в западната Запорожка област и навлязоха в западната част на Пятихатки (41 км югоизточно от град Запорожие), югозападно от Оригов

Украинските сили може временно да спрат контранастъпателните операции, за да преосмислят тактиката си за бъдещи операции. Ръководителят на разузнавателния център на естонските сили за отбрана полковник Марго Гросберг заяви на 16 юни, че  "няма да има офанзивни действия през следващите седем дни".

Wall Street Journal по подобен начин съобщи на 17 юни, че украинските сили "повечето са спрели настъплението си през последните дни", докато украинското командване преразглежда тактиката.

Тези съобщения са в съответствие с последните наблюдения на ISW за мащаба и подхода на локализирани украински контраатаки в Южна и Източна Украйна. 

ISW по-рано отбеляза, че Украйна все още не е ангажирала по-голямата част от наличните си сили за контранастъпателни операции и все още не е започнала основните си усилия. Оперативните паузи са често срещана характеристика на големи настъпателни начинания и не означават край на контранастъплението.

Това се посочва в дневния анализ на ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).

Украинските сили продължиха контранастъпателните действия на най-малко четири сектора на фронта и на 18 юни. Постигнаха и ограничени териториални победи - напреднали са в рамките на 30 км южно от Кремина.

Ръководителят на военната администрация на град Авдиевка Виталий Барабаш съобщи, че украинските сили са напреднали на повече от километър северно от Авдиевка на фронтовата линия на град Донецк през последните две седмици.

Руски източници твърдят, че украинските сили са провели контранастъпателни операции на юг, югозапад и югоизток от Велика Новосилка на административната граница между западната Донецка и източната Запорожка област и са направили някои локализирани настъпления.

Украинските сили продължиха контранастъпателните операции в западната Запорожка област и навлязоха в западната част на Пятихатки (41 км югоизточно от град Запорожие), югозападно от Оригов.

Говорителят на украинската Таврическа група сили капитан Валерий Шершен заяви, че руските сили продължават да контраатакуват в западната част на Донецка и Запорожка област и че украинските сили имат много работа.

Украинският кмет на Мелитопол Иван Федоров съобщи, че руските сили продължават да прехвърлят персонал и тежка военна техника от района на Нова Каховка и Каховка в източната част на Херсонска област към фронтовата линия на Запорожка област през Мелитопол.

Интервю на Wall Street Journal (WSJ) с руски военнопленници показа продължаващи значителни проблеми с морала и командването сред фронтовите руски части и стрелбата по отстъпващите войници. WSJ цитира изявленията на трима неидентифицирани руски военнопленници, които доброволно се предадоха на украинските сили по време на украинските контраофанзивни операции близо до Велика Новосилка, на административната граница между Донецка и Запорожка области.

Те съобщиха за широко разпространен страх от украинска контраофанзива сред руските сили на фронтовата линия. Посочиха, че руското военно командване гледа на руските наборници и наказателни новобранци като на разходна стока и твърдяха, че руските офицери нареждат на ранения персонал, смятан за негоден за служба, да се върнат на фронтовата линия и използват "бариерни сили", за да предотвратят отстъпление.

Бариерните сили са специализирани части, които заплашват да застрелят собствения си персонал, или за да предотвратят отстъплението, или за да ги принудят да атакуват. Наскоро разпространени непотвърдени кадри в социалните медии показаха руски бариерни войски, стрелящи по отстъпващите руски сили в Украйна.

Военнопленниците също така посочиха, че руските сили изпитват трудности при снабдяването и персонала на своите части, включително се борят с танкове и бронирани превозни средства. Те изразиха загриженост относно връщането си в Русия при размяна поради руските закони, забраняващи доброволното предаване на врага.

Еврокомисарят по вътрешния пазар Тери Бретон обяви на 18 юни, че ЕС ускорява доставките на оръжие за Украйна. Той се позова на обещанието, че ЕС ще достави милион висококачествени оръжия на Украйна през следващата година и заяви, че ЕС "ще засили усилията си за доставка на оръжия и боеприпаси", тъй като "това е война с висока интензивност, в която висококачествените оръжия играят решаваща роля."

Съобщава се, че руският президент Владимир Путин подкрепя предложението на избрани руски блогъри за създаване на работна група към президентската администрация, вероятно в опит да се интегрират видни блогъри в прокремълското информационно пространство. Съобщава се, че работната група ще включва членове на администрацията на руския президент и ще има за цел да координира идеите за войната в Украйна.

Не е ясно обаче дали и как руски блогъри ще участват в работната група на президентската администрация. Подкрепата на Путин предполага, че той възнамерява да продължи да се ангажира публично с прокремълските блогъри в опит да разшири подкрепата си в ултранационалистическата общност.

Кремъл преди това е привличал  и предлагал официални роли в Руския съвет по правата на човека и в работната група по мобилизация, вероятно в замяна на засилване на прокремълската реторика.

Някои руски ултранационалистически фигури са загрижени, че усилията на руското МО да формализира доброволческите формирования ще предизвикат промени в командването и ще влошат бойната ефективност. Руски блогъри твърдят, че руското МО преди това е заменило опитните командири на народните милиции на Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР) с неефективни и неопитни командири.

Блогърите твърдят, че моментът на неотдавнашната заповед на Министерството на отбраната, която формализира доброволческите части по време на украинска контраофанзива, е тревожен и че МО може да влоши тези доброволчески формирования по същия начин, по който МО влоши милициите на ДНР и ЛНР.

Блогърите твърдят, че командирът на руския 103-ти мотострелкови полк (150-а мотострелкова дивизия, 8-ма общовойскова армия, Южен военен окръг) - предполагаемо "полковник Кутаев" - умишлено е застрелял превозните средства, вероятно защото не е искал руските военнослужещи да приемат военни доставки или оборудване извън официалните разпоредби на МО.

Милблогърите отбелязаха, че има руски командири, които отказват да се възползват от подкрепата на неправителствени организации, посветени на подпомагането на снабдяването на руски военни части с оборудване, дронове и превозни средства.

Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин продължава да се конкурира с руското МО и да представя Вагнер като по-дисциплиниран от обикновените руски сили. Пригожин твърди, че 32 000 руски затворници са завършили служба и са се върнали в Русия.

Пригожин твърди, че процентът на рецидивизъм при тези новобранци е 0,25 процента - с 80 процента по-нисък от този сред руските затворници като цяло. Руското министерство на отбраната по-специално блокира набирането на служители за "Вагнер" и започна свои собствени усилия за набиране на служители през зимата на 2023 г.

Путин по подобен начин заяви на 13 юни, че руските новобранци, вероятно имайки предвид тези, наети от Министерството на отбраната, имат процент на рецидив от 0,4 процента в сравнение с обичайния процент на рецидив от 40 процента, а Пригожин вероятно променя и разширява това твърдение за собствена статистика.

На 17 юни Пригожин предположи, че руското МО ще попречи на доброволците да изпълнят военните си договори, след като руското военно командване поеме официален контрол над нередовните формирования и вероятно се опитва да насърчава силите на Вагнер на фона на усилията на руското МО за формализиране.

Руските служители в украински територии продължават да дават приоритет на медицинското лечение на руския военен персонал в окупирания Мариупол, като се съобщава, че значително увеличават смъртността сред цивилните в града.

Украинският център за съпротива съобщи на 18 юни, че цивилната смъртност в Мариупол от "естествени" причини значително се е увеличила до пик от 400 смъртни случая на седмица - с 2,6 пъти по-висока от националната смъртност в Украйна по време на пика на пандемията Covid-19.

Украинският център за съпротива съобщи, че Мариупол няма работеща медицинска система, тъй като всички медицински заведения лекуват руски военни. Руските сили последователно са използвали цивилната медицинска инфраструктура в окупирана Украйна за собствените си нужди и се борят да компенсират произтичащия от това недостиг на наличен здравен персонал и легла.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук