"Дойче веле": Какво да правим с телата на мъртвите ислямистки атентатори?
В Германия се чудят как се погребват злодеи, причинили толкова мъка на много хора
Какво да правим с телата на мъртвите ислямистки атентатори? Този въпрос си задават властите във Вюрцбург, където един 17-годшен почитател на „Ислямска държава” (ИД) нападна с брадва и нож пътници във влака и беше застрелян от полицията. Задават си го и в Ансбах, където 27-годишен ислямистки атентатор-самоубиец се взриви близо до входа на музикален фестивал и нарани много хора, пише в свой коментар "Дойче веле".
Прокуратурата засега задържа двата трупа. Общината във Вюрцбург не е наясно кой носи отговорността за погребението на атентатора. Не е ясно и къде ще бъде погребан той: дали в мюсюлманско, или в нормално гробище, с име или без име, кой ще плаща сметката? Подобни въпроси си задават и в Ансбах.
Германия няма опит
Досега към ислямските общности в Бавария няма отправено искане да поемат погребването на атентаторите. Когато това стане, сигурно ще възникнат напрежения, защото сред самите мюсюлмани има противоречиви възгледи. Пълномощникът на Централния съвет на мюсюлманите в Бавария например смята, че на атентаторите не им се полага мюсюлманска погребална церемония и мюсюлмански гроб.
Във Франция вече имат опит в погребването на джихадисти. Там всички ислямски общности в страната отказаха да погребат двамата атентатори, които в една черква заклаха възрастен духовник. След атентатите в Париж също се разгоря бурна дискусия по темата. Известно е само, че един от атентаторите в клуб „Батаклан” е бил погребан в безименен гроб в родното си място. По същия начин бяха погребани и двамата ислямисти, които убиха 12 души при нападението срещу сатиричното списание „Шарли Ебдо”.
Рисковете
Как се погребват злодеи, причинили толкова мъка на много хора? Този въпрос си задават днес в Германия не само във връзка с ислямистките покушения, а и с масовия убиец от Мюнхен, който не беше джихадист. Психолозите често пъти повтарят, че за опечалените роднини на такива убийци-психопати обикновено е много важно да се простят достойно със своя близък. Проблемът е деликатен и мъчителен. В повечето случаи такива хора се заравят в безименни гробове – включително и от страх, че разгневени хора може да се изгаврят с гроба. Така стана с убиеца-психопат от Ерфурт, който през 2002 година уби 16 души и после се самоуби – него го погребаха на неизвестно място. На тайно място се намира и гробът на масовия убиец от Винеден, който през 2009 година уби 15 ученици и учители, преди да сложи край на живота си.
Към опасенията от осквернители се добавя и друга тревога: че гробът на един убиец може да се превърне в място за поклонение за други психопати и фанатици. Нещо като храм, където ще се стичат подражатели. По този повод имаше разгорещени спорове къде да бъдат погребани двамата терористи от групата „Националсоциалистически нелегални”. За единия от тях се знае, че е бил погребан анонимно в общ гроб в Йена – тъкмо за да не се привличат неонацисти. Властите в Йена отчетоха ужасния опит на колегите си в градчето Вунзидел, където е погребан заместникът на Хитлер - Рудолф Хес. Години наред там се стичаха почитатели на Хитлер и националсоциализма, докато накрая властите се видяха принудени да разтурят гроба.