Drive: Бойните изпитания на "Армата" в Сирия повишават експортната ценност на руските танкове

Кремъл отдавна използва сирийския конфликт като тестова площадка, предоставяйки възможност за тестване на нови оръжия и друга военна техника

Полевите изпитания на нови танкове Armata T-14 в Сирия могат да спомогнат за популяризирането на този руски проект на световния пазар, въпреки всички съществуващи проблеми, пише The Drive.

Москва многократно е използвала този въоръжен конфликт като "изпитателна площадка" за тестване на новите си оръжия и военно оборудване - а твърденията, че руският танк "се е доказал в битка", също ще увеличат експортната му стойност, се казва в статията, пише "Поглед инфо".

Министърът на промишлеността и търговията на Русия Денис Мантуров потвърди, че новите руски танкове Т-14 "Армата" вече са използвани в Сирия. "Те бяха използвани на полеви условия в Сирия, така че взехме предвид всички нюанси", каза Мантуров в скорошно телевизионно интервю. Това изявление може да се счита за официално доказателство на представителя на руските власти за първата употреба на тези бойни машини в чужбина, пише The Drive.

Все още не е ясно колко „твърди“ са били бойните тестове на Т-14 в Близкия изток и в какво точно се състоят те, тъй като министърът не предостави никакви допълнителни подробности.

Въпреки това изпращането на новите танкове в Сирия, дори за кратко време, все още може да бъде полезно за „пропагандните цели“ на Русия и да демонстрира ангажираност за популяризирането на този проект на международния оръжеен пазар, въпреки всички съществуващи проблеми, отбелязва статията.

Кремъл отдавна използва сирийския конфликт като тестова площадка, предоставяйки възможност за тестване на нови оръжия и друга военна техника, пише The Drive.

По-рано руските военни вече проведоха изпитания в Сирия на други съществуващи и нови оръжейни системи и военно оборудване, включително крилатите ракети "Калибър" с морско базиране, крилатите ракети с въздушно базиране X-101, бойните самолети Су-35С, бойните машини БМПТ "Терминатор" и безпилотни наземни бойни машини в реални бойни условия. Русия обаче не беше изпращала там преди тежка бронирана техника подобна на T-14, се подчертава в статията.

"Армата" има подобрена броня в сравнение с руските танкове от предишни поколения и активна отбранителна система срещу противотанкови ракети и противотанкови ракетни комплекси.

Подобрената защита на резервоара също прави екипажа по-малко уязвим, съобщава The Drive. За целта е реализиран дизайн с капсула за екипажа, разположена в долната част на корпуса и безпилотна кула. „Въпреки това съществува вероятност комбинация от различни фактори да доведе до повреда или излизането на танка от строя. Това ще бъде негативен резултат за руските власти и възможен пропаганден успех за антиасадовксите групировки., предполага авторът.

Русия за първи път публично представи Т-14 през 2015 г. по време на годишния парад, посветен на победата над Германия във Втората световна война, и обяви планове за придобиване на хиляди такива превозни средства до края на тази година, припомня The Drive.

Поради редица проблеми, включително високата цена на "Армата" в сравнение с другите съществуващи модели, тези планове трябваше да бъдат отложени. Сега Москва планира да закупи само около сто бойни машини като част от първата производствена партида, се казва в статията. По-рано през февруари изпълнителният директор на "Уралвагонзавод" Александър Потапов обяви, че неговата компания ще достави първата серийна партида от танкове Т-14 тази година.

По време на интервюто министърът на промишлеността и търговията на Русия също изрази надежда, че цената на "Армата" ще намалее с нарастването на серийното производство. 

„Освен това е скъпо, защото все още се подлага на редица допълнителни тестове, модернизация. Защото Министерството на отбраната поръча допълнителни технически решения, за да достигне серийни доставки през следващата година като част от подписания договор.“, обясни Мансуров.

Руският министър говори и за потенциални експортни поръчки, които биха могли допълнително да помогнат за намаляване на разходите, и каза, че вече има „предварителни поръчки“, но отказа да посочи потенциалните клиенти, се казва в статията. "Следващата година, когато започнат серийните доставки на тези танкове за Министерството на отбраната и се получи сертификат за износ, ще започнем да работим с чуждестранни клиенти", каза Мантуров.

Дали собствените планове на Русия за производството на Т-14 ще бъдат реализирани или не, остава неясно, се казва в статията. През последните години руският бюджет за отбрана редовно се намалява и Кремъл често променя приоритетите си, особено при финансирането на големи стратегически оръжейни системи, включително хиперзвукови ракети, крилати ракети с ядрени двигатели и ядрени бойни глави, както и торпеда със свръхвисока далекобойност.

Въпреки това възможността да се каже, че Т-14 „се е доказал в битка“ или по друг начин успешно е използван в Сирия, ще помогне на Кремъл да изнася танкове в чужбина, отбелязва The Drive. Разбира се, би било интересно да научим някои допълнителни подробности за разполагането на "Армата" в Сирия, както и какви последствия ще има това в бъдеще, заключава авторът.