Джонсън извади плана "Тръмп" за край на войната в Украйна
След като разговарях с Доналд Тръмп, съм по-убеден от всякога, че той има силата и смелостта да го поправи, да спаси Украйна, да донесе мир, смята бившият британски премиер
Хубави сметки, но без кръчмар. Бившият британски премиер Борис Джонсън разкри как изглежда планът за прекратяване на войната в Украйна. Той направи това в своя авторска статия за "Дейли Мейл", чийто хоноруван автор стана.
Само две години по-рано британският политик бе посочен за основния инициатор за прекъсване на мирните преговори между Русия и Украйна, които бяха пред завършване в Истанбул.
"След като разговарях с Доналд Тръмп, съм по-убеден от всякога, че той има силата и смелостта да го поправи, да спаси Украйна, да донесе мир - и да спре катастрофалната зараза на конфликта", заявява Борис Джонсън.
Британският премиер предупреждава, че "Русия не трябва да побеждава в Украйна". Но въпреки това са възможни компромиси с Кремъл. "Тръмп разбира реалността: че поражението за Украйна би било огромно поражение за Америка", подчертава Джонсън.
Според бившия британски премиер пътят към мира изглежда по следния начин:
Западът позволява на Украйна да използва далекобойните ракети ATACMS и Storm Shadow, както и други оръжия, за атака на военни цели в Русия. Тези удари ще позволят украински пробив на фронта.
След това на Русия се предлага да се оттегли към границите от 24 февруари 2022 г. По този начин Москва запазва Крим и части от Донбас.
Русия може да декларира, че Специалната военна операция е изпълнила мисията си и е денацифицирала Украйна. Причината за това ще е въвеждането на специални защитни мерки за рускоезичното население на Украйна.
Украинската територия под контрола на Киев е призната за "свободна държава" с перспектива за бързо присъединяване към ЕС и НАТО.
След войната украински формирования се разполагат в европейските страни, за да заменят част от 70 000 американски войници, разположени за възпиране на потенциална руска агресия. Това би позволило на Тръмп да спести пари, да върне американските войски у дома и да принуди европейците да направят повече за своята отбрана, което е една от основните му цели.
С Тръмп в Белия дом има реална перспектива за някакво глобално сближаване с Русия и с Путин. Има шанс за връщане към дните, когато Русия беше уважаван партньор на Г-8 и дори на НАТО. Но има само един начин да се постигне този резултат - чрез сила. Вашингтон под ръководството на Тръмп ще трябва да покаже, че международните граници трябва да се зачитат и че съветската империя не може да бъде възстановена със сила.
След това Борис Джонсън прави няколко важни бележки, защо Доналд Тръмп може да бъде по-твърд с руснаците. "Никога не забравяйте, че Тръмп, а не Обама или Байдън, даде на украинците противотанковите оръжия Javelin. Именно те бяха толкова решаващи в битката за Киев през 2022 г. Тръмп вече има опит в извършването на решителна военна намеса в името на украинската демокрация", споделя Джонсън.
"Доналд Тръмп вижда риска: че поражението на Украйна би довело до огромни дългосрочни разходи за Америка и света.
От друга страна, една победа за Украйна - ако бъде оформена правилно - може да проправи пътя, парадоксално, за нови и много по-добри отношения на Запада с Русия. Това би било голяма победа за Америка и за целия свят.
Не казвам, че ще е лесно. Ще трябва сила. Това ще изисква решителност. Ще са необходими стоманени нерви. В Бътлър, Пенсилвания, Доналд Тръмп показа, че има нужния кураж за работата", завършва Борис Джонсън.