Египтянка стана първата стюардеса със синдром на Даун

Тя придружи група пътници със специални нужди заедно със семействата им по време на пътуването.

Хеба Атеф стана първата в историята египетска стюардеса със синдром на Даун, която предприе специален полет от Кайро до Хартум, озаглавен „Пътешествието на човечеството.

Атеф, която е студентка в Арабския университет в Египет (AOU), придружи група пътници със специални нужди заедно със семействата им по време на пътуването.

В сътрудничество с авиационната компания Badr и учебния център Smart Mind в Хартум, забележителното „Пътешествие на човечеството” се проведе под спонсорството на Международния комитет на ООН и беше пригодено за хора със специални нужди.

Униформата на стюардесата е била персонализирана специално за Атеф, според майка й, като Атеф твърди, че опитът не я е плашил, предаде Hon News outlet.



Предишно интервю с Atef по OnE Channel разкри, че тя е преодоляла редица предизвикателства, особено през 2011 г., когато е диагностицирана с рак на кръвта. Въпреки това, Атеф се бори смело с болестта, спечелвайки битката си с рака след пет изтощителни години.

Атеф била упорита в завършването на образованието си въпреки болестта си и факта, че била единствената студентка със синдром на Даун в часовете си.

Атеф стартира и кариера като телевизионен водещ в университета. Тя се представи на конференцията в Бокра Ахла, насочена към хората със специални нужди и беше отличена от Ротари Порт Саид.

Забележително е, че тя бе поканена от културния комитет на ООН, заедно с посолството на Белгия в Кайро, за да покаже своята картина на церемония по повод различни творби на съвременни художници. Атеф беше отличена на това събитие, като 17 нейни лица от страни по света подписаха нейната картина.

Атеф се срещна и с президента на Египет Абдел Фатах ал Сиси заедно с министъра на културата на Египет Инас Абдел Дейем на откриването на Международния панаир на книгата в Кайро през 2019 г., където тя участва в няколко дейности, насочени към изкуството.

Атеф е известна с мотивационния си цитат, който гласи: „Учим хората на любов и желание да бъдат живи - тук сме, за да поставяме усмивки на лицата на хората и да им даваме надежда.“

През юни комисията по правата на хората с увреждания в Египет „UN-ARTS“ избра египетския плувец Мохамед ал Хусейни, който е роден със синдром на Даун, за официален говорител на комитета в Египет, както и в чужбина.

През октомври 2018 г. Ибрахим ал-Холи, друг египтянин, роден със синдром на Даун, беше назначен за асистент в преподаването в Канадския университет в отдела за масови комуникации, радио и телевизия в Египет.

Превод БЛИЦ