ЕК призна: Двама на всеки трима от мигрантите нямат право да са в ЕС
Досегашната европейска система за управление на миграцията не работи и е необходимо ново начало, смятат в Брюксел
Двама от всеки трима мигранти, дошли в ЕС, нямат право да останат, съобщи днес еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.
Тя уточни, че миналата година 2,4 милиона мигранти са получили право на пребиваване в ЕС, а около един милион чужденци са напуснали Общността, съобщи БТА.
През 2019 г. са били установени 140 000 незаконно пристигнали мигранти. За сравнение през 2015 г. броят на незаконно навлезлите в ЕС е бил 1,8 милиона, основно бежанци.
Йохансон добави, че макар много от мигрантите да нямат право да останат в ЕС, те се задържат с години и комисията предлага начини това да се промени.
Според ЕК е необходимо преценките по молбите на кандидатите за убежище да бъдат завършвани за срок до 12 седмици.
ЕК възнамерява да докладва как всяка чужда страна изпълнява задължението си да приема обратно свои граждани, проникнали или останали в ЕС незаконно.
Говорител на комисията съобщи, че по-късно днес предстои разговор на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен с президента на Турция Реджеп Ердоган, в който ще бъдат обсъдени всички въпроси от взаимен интерес.
Не предвиждаме при никакви обстоятелства въвеждането на задължителни квоти за разселване на мигранти, поясни Йохансон.
Тя отбеляза, че днес най-голям миграционен натиск и нужда от помощ изпитват Кипър и Малта. По нейните думи там има много хора, за които е издадено решение за връщане.
Комисията предложи днес промени във възможностите държавите от ЕС да участват в общата миграционна политика. Според зам.-председателя на ЕК Маргаритис Схинас промените отчитат вижданията на всяка от държавите в ЕС.
Споразумението от Дъблин за миграцията е непригодно за днешните обстоятелства, добави той.
Фон дер Лайен посочи, че досегашната европейска система за управление на миграцията не работи и е необходимо ново начало. Трябва да престанем с решенията според случая, ЕК предлага добра основа за различен подход, допълни тя.