Ексклузивно! Един от свалилите руския Су-24 е участвал в държавния преврат в Турция
Кметът на Анкара обвини организацията на Гюлен в опигт да скара Анкара с Москва, организаторът на въздушния удар по Ердоган е хоспитализиран
Кметът на Анкара Мелих Гьокчек заяви, че в опита за държавен преврат в Турция е участвал един от хората, свалили руския Су-24. Той е участник на организацията на живеещият в изгнание ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен.
Гьокчек също обвини организацията на ислямския проповедник в опит да влоши отношенията на страната с Русия, както и в желанието Турция да бъде изолирана в международната политика, съобщават турски медии.
По информация на турските телевизии, военните, превзели моста в Истанбул, са се предали. Движението по двата моста над Босфора е възстановено.
Аерогарите и КПП-тата по границата на Турция са получили предупреждение, че членове на организацията на Гюлен може да се опитат да напуснат страната. Въздушното пространство над северозападната част на Турция е затворено до вечерта.
Организаторът на въздушния удар по хотела в Мармарис, в който се е намирал Ердоган, Дениз Юзбаши Гюлмез е бил докаран в болница. Той е хоспитализиран с травми с различна степен.
През ноември миналата година Турция свали боен самолет до сирийската граница, като според Анкара машината е била руска и е нарушила турското въздушно пространство, съобщи турското президентство. Според изявление и на турската армия самолетът е бил предупреден за нарушението – в интервал от 5 минути са били отправени 10 предупреждения, които не са били взети под внимание.
Два турски изтребителя Ф-16, които патрулирали по границата, са участвали в свалянето на машината в съответствие с правилата за реакция на турските въоръжени сили.
Руското министерство на отбраната, цитирано от ТАСС, обаче обяви, че руски бомбардировач „Су-24“ се е разбил в Сирия вероятно в резултат на обстрел от земята. Той е летял на 6000 м височина само над територията на Сирия и това може да се види и от обективни средства за контрол, посочват от ведомството.
Свалянето на машината доведе до мащабен дипломатически скандал и изправи двете страни на ръба на конфликта. В отговор на свалянето на Су-24 Русия обяви санкции по отношение на Анкара, включително и в сферата на туризма. В резултат на мерките бяха замразени и редица двустранни проекти.