Експерт по отбраната обясни защо колосалната ракета на Ким стресна цял свят

Мелиса Ханъм изтъкна пред BBC огромна заплаха от новото стратегическо оръжие на Северна Корея

На най-големият парад в историята си преди дни Северна Корея показа нещо, което изненада дори опитните анализатори на военния арсенал на страната.

За да отбележат 75-годишнина от създаването на Работническата партия, десетки хиляди войници маршируваха по площада, а Ким Чен Ун произнесе емоционална реч, като дори пророни сълза, когато говореше за трудностите, през които е преминала страната му. Но гвоздеят на програмата бе новото му оръжие. На площада излезе балистична ракета с "колосални" размери.

Експертът по отбраната Мелиса Ханъм обяснява пред BBC какво представлява тя и защо е огромна заплаха както за САЩ, така и за целия свят.

Това е обещаното "стратегическо оръжие" от Ким

На 1 януари 2020 г. Ким Чен Ун изнесе ежегодното си новогодишно обръщение към народа, в което обяви, че Северна Корея "разработва модерна оръжейна система, която само от напреднали страни притежават".

Южна Корея със светкавична реакция заради чудото, показано от Севера

Той специално наблегна на думата "стратегическа", означаваща ядрена, оръжейна система в процес на разработване.

Разбира се, лидерът на Северна Корея обвърза създаването на новата оръжейна система със САЩ. Той заяви, че "в бъдеще, колкото повече САЩ се колебаят при уреждането на отношенията между КНДР и САЩ, толкова по-безпомощни ще се окажат пред силата на Демократичната народна република Корея, която става все по-силна отвъд прогнозите и колкото по-дълбоко ще изпадне в безизходица."

Новата балистична ракета е обещаното стратегическо оръжие от Ким Чен Ун. Нейната цел е САЩ и бе показана като свършен факт след неуспешните преговори с администрацията на Доналд Тръмп.

КНДР не цели по-широк обхват, а да изстреля няколко ядрени бойни глави

Северна Корея вече е тествала две балистични ракети. Hwasong-14 е тествана два пъти през 2017 г. и с обсег от 10 000 км може да достигне до почти цяла Западна Европа и около половината от континенталната част на САЩ, носейки една ядрена бойна глава. Hwasong-15, също тествана през 2017 г., има обхват от 13 000 км, което означава, че може да достави една ядрена бойна глава навсякъде в континенталната част на САЩ.

Новата балистична ракета, която предстои да бъде тествана, също е двустепенна ракета с течно гориво, но с по-голяма дължина и диаметър от Hwasong-15. Но докато не бъде разкрит обемът на двигателите, е малко вероятно да знаем точния й обхват.

Дизайнът обаче прави намеренията на Северна Корея много ясни - те вече няма нужда да увеличават обхвата на своите ракети. Вместо това се фокусират върху опитите да изстрелят множество ядрени бойни глави на борда на една ракета. Това ще бъде още един удар за и без това затруднените американски системи за противоракетна отбрана, защото за всяка входяща бойна глава трябва да бъдат изстреляни множество прехващачи.

Спешна причина за безпокойство

Има няколко въпроса около дизайна на самата балистична ракета, което прави тестването й или внедряването й несигурно. Но камионът под ракетата обаче е от непосредствено значение.

Едно от основните ограничения на способността на Северна Корея да участва в ядрена война е броят на пусковите устройства, които страната има. В края на краищата можете да изстреляте само толкова ракети, колкото ракетоносители имате.

САЩ изчисляват, че КНДР може да изстреля най-много 12 балистични ракети. Това изчисление се основава на хипотезата, че всяка от шестте известни пускови установки изстрелва по една ракета и ще отнеме време да бъде заредена втора, преди Америка да отмъсти.

През 2010 г. Северна Корея незаконно е внесла от Китай шест тежкотоварни камиона WS51200 и ги е модифицирала с хидравлика, за да ги превърне в пускови установки за транспортиране. Камионите са толкова ценни, че ги отдалечават от ракетата преди изстрелването, защото трудно биха били подменени, ако ракетата откаже и ги унищожи.

Но на този парад за първи път виждаме повече от шест камиона в действие. Тези нови камиони са силно модифицирани. От това става ясно, че Северна Корея все още е в състояние да получава компоненти за тежки изстрелващи машини, въпреки санкциите и контрола върху износа. Ясно е също така, че те са изградили свой производствен сектор, за да модифицират - а сега потенциално и да произвеждат - собствените си ракетни установки.

Новата балистична ракета на Северна Корея, произведен в година на голяма борба, е послание към света да не подценява държавата, нейния лидер или технологичните способности на нейния народ.