Експерти разказаха какво представляват ракетите AGM-88 HARM, които ще идват във ВСУ

От нея няма скриване или бягство

Западните противорадарни ракети от вида HARM са бързи, с голям обсег и могат да унищожат почти всяка руска противовъздушна отбрана.

Преди основният проблем беше несъвместимостта на тези боеприпаси с украинските самолети, но тези дни Пентагонът направи сензационно съобщение: Украйна за първи път в историята си успя да адаптира постсъветското оборудване, по-специално самолетите МиГ, към съвременни западни боеприпаси.

Как точно е постигнато това, не се съобщава официално, има само предположения, съобщава "УНИАН".

На същия брифинг на Министерството на отбраната на САЩ беше направено и друго изявление: ако украинците успеят да модернизират своите МиГ-ове, това означава, че ВСУ ще получи още повече противорадарни ракети като част от новия пакет военна помощ.

"Те разполагат с достатъчно високотехнологични компоненти, за да унищожат лесно старите съветски радари и съвременните руски, които по същество не са нищо повече от една версия на модернизацията на съветските ПВО", казва военният експерт Александър Коваленко. 

Ракетата AGM-88 HARM може да поразява цели на разстояние до 150 км и е предназначена за унищожаване на вражески радарни системи с всички честоти.

"Дори врагът да е видял изстрелването на тази ракета и да е изключил радара, ракетата продължава да лети към целта, където последно е видяла противника.

- Нещо повече, ако говорим за най-модерните версии, там започва да работи активна радарна бойна глава за самонасочване, която може да открие дори движеща се цел", казва Олег Катков, военен експерт и главен редактор на Defense Express.

От нея няма скриване или бягство.  В същото време ракетата има няколко приложения, тя може да работи в режим на защита на самолета, който я носи.

Тя може да унищожава известни цели въз основа на координати с последваща автоматична корекция в зоната на целта или самостоятелно да избере и унищожи най-опасната цел, ако има твърде много техника.

"Ракетата вече има каталог на целите в паметта си, което означава, че задачата на самолета е само да достигне приблизителната зона на изстрелване, след което да изстреля ракетата, която след това започва сама да търси целта с най-висок приоритет", казва Катков.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук