Експерти с горещо разритие за това как Украйна се опитва да замести артилерията
В бюджета си за 2024 г. Киев е заделил 1,15 млрд. евро за безпилотни самолети, а президентът Володимир Зеленски обяви, че страната ще произведе един милион
Украйна разчита на масовото използване на безпилотни самолети, за да компенсира недостига на артилерийски снаряди и да подкопае руския военен потенциал, но експерти предупредиха, че те не могат да наклонят везните в нейна полза.
На бойното поле започват да доминират както дронове, използвани за удари на стотици километри разстояние, така и търговски безпилотни летателни апарати.
По-специално така наречените First Person View (FPV) дронове позволяват на пилотите си да виждат на живо изображения на земята, сякаш са на борда, и могат да локализират вражески части и, ако са въоръжени с експлозиви, да ги атакуват от няколко километра.
"В момента в Украйна сме свидетели на използването на безпилотни летателни апарати в невъобразими мащаби, наистина става дума за десетки и стотици хиляди безпилотни летателни апарати на бойното поле", казва пред АФП Улрике Франке, изследовател в Европейския съвет за външни отношения (ЕСВП).
В бюджета си за 2024 г. Киев е заделил 1,15 млрд. евро (1,25 млрд. долара) за безпилотни самолети, а президентът Володимир Зеленски обяви, че страната ще произведе "един милион безпилотни самолета" тази година.
Директивата на Киев идва в момент, когато нейните поддръжници се опитват да подсилят украинските запаси - Лондон ще достави над 10 000 дрона, от които хиляда са FPV дронове, а Париж се готви да поръча 2000 дрона камикадзе, някои от които ще бъдат използвани в Украйна.
Според украински официални представители месечно са необходими между 100 000 и 120 000 безпилотни самолета.
Докато според преглед на Института за стратегически изследвания (IISS) тя се нуждае от 200 000 до 250 000 артилерийски снаряда месечно за голяма офанзива или от 75 000 до 90 000 за поддържане на защитата си.
Западните поддръжници до голяма степен зависят от запасите на САЩ за поддържане на отбраната, но Киев не разполага с достатъчно боеприпаси за започване на голяма офанзива през следващата година, се допълва в доклада.
Затова "Украйна може да намали нуждите си от артилерийски боеприпаси, като значително увеличи производството на ударни безпилотни самолети", продължават Майкъл Кофман и Франц-Щефан Гади в обзора на IISS.
Безпилотните летателни апарати са "способни да възпроизвеждат много от функциите на артилерията и ракетите на по-ниска цена", съгласи се Николай Белиесков от Атлантическия съвет.
Малък търговски дрон струва само няколкостотин евро, докато една обикновена противотанкова ракета, артилерийски снаряд или дистанционно управляем боеприпас струва няколко хиляди.
Според френски военен източник украинските безпилотни летателни апарати са отговорни за 65-85% от разрушенията на руските позиции.
Но Улрике Франке предупреждава: "Те използват безпилотни летателни апарати, защото могат да ги произвеждат или купуват, но това не е идеалното решение".
Безпилотните летателни апарати FPV имат малка товароносимост.
"Дори голям брой малки дронове не могат да се сравнят с мощността на артилерийския огън", съгласи се Стейси Петиджон в проучване на американския мозъчен тръст за сигурност "CNAS".
Безпилотните летателни апарати могат да допълнят оръжията за непряк огън, но не са техни заместители, допълва тя.
През септември "Ню Йорк Таймс" съобщи, че по-малко от една трета от ударите с дронове попадат в целта, тъй като машините лесно могат да бъдат блокирани или обезвредени с електронни контрамерки.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук