Експремиер на Косово призова за спешно членство в НАТО
Косово е в процес на изграждане на своята армия, която веднъж задействана ще има 5000 редовни войници и 3000 резервисти
Бившият премиер на непризнатото Косово Рамуш Харадинай призова в събота настоящите власти в Прищина да подадат официално искане за присъединяване към НАТО.
"Премиер Курти, подайте официално искане за членство на Косово в НАТО. Не отлагайте, защото ситуацията е по-сериозна, отколкото можете да си представите", написа Харадинай във Facebook.
По-рано сръбските власти обвиниха премиера на Косово, че използва ситуацията в Украйна, за да постигне членство в международни организации и да създаде своя собствена армия.
Косовският парламент одобри в четвъртък резолюция, с която се иска правителството да започне преговори за членство в НАТО след нахлуването на Русия в Украйна, съобщи "Ройтерс".
Косово е охранявано от войски на НАТО от 1999 г., когато приключи войната между етнически албанци и сръбските сили, но страната с 1,8 милиона души сега иска да се присъедини към алианса.
"Парламентът на Косово моли правителството да предприеме всички необходими стъпки, в координация с международните партньори, за да внесе искането за членство в НАТО, Европейския съюз, Съвета на Европа и други международни организации", се казва в резолюцията.
Тя беше подкрепена с 94 гласа от 120 гласа. седалище на парламента.
Депутатите от сръбското малцинство бойкотираха сесията.
Премиерът на Косово Албин Курти каза, че кабинетът му ще поиска членство в НАТО, първо като се присъедини към Партньорство за мир - програма на НАТО, насърчаваща двустранното сътрудничество със страни, които не са членки.
Депутатите, които държаха транспаранти с украински знамена с надпис "Ние сме с Украйна", също гласуваха за осъждане на руската инвазия в страната. Косово се присъедини към други държави при въвеждането на санкции срещу Москва.
Четири членове на НАТО обаче - Румъния, Испания, Гърция и Словакия - не признават декларацията за независимост на Косово от 2008 г., което ще усложни кандидатурата му за членство в алианса.
Косово е в процес на изграждане на своята армия, която веднъж задействана ще има 5000 редовни войници и 3000 резервисти.
В сряда правителството призова своите граждани в страната и чужбина да дарят пари за укрепване на силите за сигурност.
Основната роля на 3770 войници на НАТО в страната е да поддържат мира на север, където около 50 000 местни сърби, подкрепени от Белград, отказват да признаят властите на Косово и призовават за обединение със Сърбия.
Сърбия и нейният традиционен съюзник Русия не признават независимостта на Косово, а Белград все още твърди, че бившата провинция все оше е част от нея.