Ердоган разгневи Израел, удари по болната тема

Турският президент призова повече страни да признаят държавата Палестина

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова повече страни да признаят държавата Палестина.

Това се случва на фона на ескалиралият нов конфликт между Израел и Иран. 

Според него това е въпрос от голямо значение, предаде „Анадолската агенция“.

„От 7 октомври (2023 г.) девет държави са признали държавата Палестина. Отново призоваваме страните, които все още не са го направили, да признаят държавата Палестина“, каза Ердоган по време на пресконференция с финландския си колега Александър Стуб.

Президентът на Финландия е на посещение в Турция по покана на Ердоган.

Ердоган заяви, че признаването на палестинската държава има „голямо“ значение и важност „в тази среда, в която международните организации, отговорни за гарантирането на мира и сигурността, са неефективни“.

Споменавайки как Турция е отворила пътя за членството на Финландия в НАТО преди Швеция, след като и двете са подали молби след започването на войната на Русия в Украйна през февруари 2022 г., турският президент отбеляза:

„Единственото ни условие беше във Финландия да няма движение по отношение на тероризма. Казахме, че тероризмът трябва да бъде ограничен там възможно най-скоро“.

Финландия се присъедини към НАТО през април 2023 г. със съгласието на всички настоящи членове, включително Турция, която е държава членка от над 72 години.

От своя страна Стуб заяви за Турция и Финландия: „Една от приликите е в географските предизвикателства, пред които са изправени двете страни. Сега ние сме съюзници и в НАТО. И двете държави разполагат със значителна военна мощ.

Турция наистина служи като мост между Запада и Изтока и вярвам, че ролята на Турция в един многополюсен свят е по-важна от всякога“.

Турция отдавна се застъпва за признаването на държавата Палестина.

Този стремеж придоби още по-голям импулс на фона на продължаващата близо година офанзива на Израел срещу 2 млн. палестинци в Ивицата Газа, при която бяха разрушени домовете им, блокирана беше хуманитарната помощ, а те бяха многократно разселени. Повече от 41 000 души бяха убити, а над 96 000 бяха ранени.

От началото на войната в Газа Анкара и Тел Авив не спират да разменят остри обвинения.