Ердоган реже лентата на най-високия висящ мост в света (СНИМКИ/ВИДЕО)
Съоръжението за 2,5 млрд. евро над Босфора, което носи името на деветия султан на Османската империя Селим Явуз Свирепия, ще бъде открито на 26 август
Турският президент Реджеп Ердоган и премиерът Бинали Йълдъръм ще прережат официално лентата на третия мост над Босфора в Истанбул на 26 август. На церемонията са поканени много чуждестранни гости. Мостът, наречен “Явуз Султан Селим”, бе завършен в рекордни срокове, пише днес "24 часа"
На 6 март бе поставена последната стоманена плоскост от носещата конструкция, а президентът Ердоган лично направи заварката. Той нарече моста “звездния проект на Турция” и го подари на турските жени за 8 март.
Новият мост, както и предишните два, е висящ. Широк е 59 метра и висок 322 м, което го прави най-високия висящ мост в света, гордеят се властите в Турция. Строителството му започна през май 2013 г. “Явуз Султан Селим” по време на строителството.
Мостът има 8 платна за автомобили и 2 жп линии. Изгражда се в северния край на Босфора на изхода към Черно море за разлика от другите 2 действащи моста над протока, които се намират в самия Истанбул. Новият мост е наречен на деветия султан на Османската империя Селим Явуз Свирепия, който управлявал от 1512 г. Той умира на 54 г., предавайки властта в ръцете на сина си Сюлейман Великолепни.
Дължината на третия босфорски мост е 1408 м между двете кули над водата с 8 ленти за автомобили и две жп линии. Цялостната му дължина е 2164 м. Така той е и най-дългият висящ мост в света, който има жп линия. Проектът е на стойност 8,5 млрд. турски лири (над 2,5 млрд. евро). Третият мост над Босфора е ключов участък от магистралата Северна Мармара. Заедно с него трябва да бъдат открити 95 км от високоскоростния път и 215 км прилежащи пътища. Очаква се мостът да облекчи трафика на мегаполиса Истанбул.
Сега движението над Босфора става по двата моста - “Боазичи”, който след преврата бе прекръстен на “Мъчениците от 15 юли”, и “Фатих Султан Мехмет”. Влаковете, които идват през България от Европа, директно ще преминават през новия мост и ще стигат до големите градове на Турция по скоростно жп трасе със 160 км в час.
Двете носещи колони на моста са високи 322 и 318 м и са най-високите в света. Проектанти на съоръжението са френският инженер Мишел Вилрожо и швейцарецът Жан-Франсоа Клайн, а строителството е извършено от турско-италиански консорциум.
Мостът “Явуз Султан Селим” бе изграден за 27 месеца - 9 месеца предсрочно, разказа министърът на транспорта и комуникациите Ахмет Арслан, цитиран от турския в. “Дейли сабах”. Това е единственият от този род проект, завършен в толкова кратки срокове, и може да бие световния рекорд, похвали се Арслан. Според него всички довършителни работи, включително почистването и оформянето на ландшафта, трябва да приключат окончателно във вторник.
Над 6500 инженери и работници се трудеха в 24-часов режим, за да може съоръжението да стане готово през август, както обеща през февруари тогавашният премиер Ахмед Давутоглу. Дори юлският пуч не можа да попречи на плановете.
Турският президент Реджеп Ердоган лично направи последната заварка на стоманената конструкция през март Според турските власти мостът е построен само с частни инвестиции, без използването на държавни средства. Той трябва да намали вредните емисии от натоварения трафик в Истанбул. Когато започна строителството, то предизвика големи протести сред еколозите заради преминаване на магистралата през гъст горски район.
Транспортният министър преди дни обяви, че 300 000 дървета са били преместени на други места, а общо 5,1 млн. ще бъдат засадени край целия път. Мостът ще свързва летище “Ататюрк”, летище “Сабих Гьокчен” и все още строящото се трето летище в северната част на мегаполиса.
Първият мост над Босфора е построен през 1973 г, когато градът е бил с население 3 милиона. Вторият мост, свързващ Европа и Азия, е изграден през 1988 г., когато населението на Истанбул е било 8 милиона, а днес, когато мегаполисът достигна рекордните над 16 милиона жители, е завършен и третият мост.
Бойко Борисов праща двама министри за откриването - Ивайло Московски и Вежди Рашидов. Все още обаче командировъчните на двамата министри не са разписани и е възможна и смяна в последния момент. Борисов имаше лична покана от Ердоган да участва в откриването на моста. То първоначално трябваше да се състои на 24 август. Турската страна обаче премести откриването за 26 август, а на тази дата премиерът ще бъде в Берлин на преговори за бъдещето на ЕС и противодействието на бежанската криза, които са организирани от канцлера на Германия Ангела Меркел.