Ердоган с голямо обещание, Турция ще възкръсне като феникс с евтин газ от...
"Ще сведем до минимум енергийната тежест с газ от Черно море, петрол от Габар, АЕЦ "Аккую" и възобновяеми ресурси", заяви президентът
Президентът Реджеп Тайип Ердоган потвърди целта на правителството да намали ценовия натиск върху домакинствата и заяви, че се очаква износителите да достигнат рекордно високи доставки до края на годината.
"Ще намалим инфлацията, която от известно време е главоболие за нас и за света, отново до едноцифрено число", заяви Ердоган на събитие на Асамблеята на турските износители в Истанбул.
Инфлацията, която намалява от началото на годината, е подчертана като приоритет за Ердоган, който пренареди екипа си в областта на икономиката, след като спечели преизбирането си на 28 май.
"С премахването на изборната несигурност ръцете ни са по-силни в това отношение", каза той.
Годишната инфлация се понижи до под 40% през май, което е забележителен напредък след достигането на 24-годишен връх от 85,5% през октомври миналата година.
Ердоган назначи Мехмет Шимшек, уважаван ветеран в областта на политиката, за министър на финансите и хазната, а Хафизе Еркан, бивш банкер от Уолстрийт, за управител на централната банка.
Назначенията са сигнал, че новоизбраното правителство може да предприеме промени в икономическата политика.
Критикуващ високите разходи по заемите, Ердоган прекара последните две години в подкрепа на "нов икономически модел", който дава приоритет на свръхниските лихвени проценти. Целта на модела е да се постигне ценова стабилност чрез намаляване на разходите по заемите, стимулиране на износа и превръщане на хроничните дефицити по текущата сметка в излишъци.
В коментарите си от миналата седмица Ердоган изрази подкрепата си и заяви, че Шимшек ще предприеме бързи стъпки в координация с централната банка, сигнализирайки, че Турция ще се върне към повишаването на лихвените проценти за борба с инфлацията.
Анализаторите на водещи инвестиционни банки сега очакват централната банка да повиши основния си лихвен процент на заседанието на Комитета по парична политика на 22 юни.
Ердоган също така приветства динамиката на износа въпреки множеството глобални предизвикателства и опустошителните земетресения, които засегнаха югоизточния регион на страната в началото на февруари.
"Въпреки негативните глобални икономически перспективи искаме да увеличим износа си до 265 млрд. долара в края на тази година и 285 млрд. долара през следващата", отбеляза той.
Ако това бъде постигнато, то ще отбележи трети пореден годишен рекорд в доставките.
През 2022 г. Турция осъществи износ на стойност над 254 млрд. долара, като вдигна предишния рекорд от близо 225,4 млрд. долара през 2021 г. Продажбите бяха засегнати от пандемията и спаднаха до едва 169,5 млрд. долара през 2020 г.
"Ще сведем до минимум енергийната тежест, която е най-големият ни проблем във външната търговия, с газ от Черно море, петрол от Габар, АЕЦ "Аккую" и възобновяеми ресурси", заяви той.
По данни на ТИМ вносът на енергия в Турция е намалял с 23,6% на годишна база до 5,3 млрд. долара през май.
Турция се опитва да се съвземе от катастрофалните двойни земетресения на 6 февруари, които отнеха живота на над 50 000 души и изравниха със земята стотици хиляди сгради, нанасяйки сериозни инфраструктурни щети.
Бедствието наруши производството и веригите за доставки в 11 засегнати провинции, пише БГНЕС.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук