Ердоган зарадва Европа с новина за газа от Израел

Газопроводът за природен газ между Турция и Израел се обсъжда зад кулисите като една от алтернативите на Европа на руските енергийни доставки

Изчисленията на разходите показват, че Турция е най-достъпният маршрут за износ на израелски природен газ, каза президентът Реджеп Тайип Ердоган пред репортери. Президентът подчерта, че е "много, много обнадежден" за енергийно сътрудничество с Израел.

„Ако обсъдим тази тема с израелския премиер Бенет и предприемем стъпки незабавно, процесът за сътрудничеството между Израел и Турция, за суровия петрол и природния газ в Източното Средиземноморие ще се ускори“, каза Ердоган.

През последните седмици Турция и Израел работят за възстановяване на дълго обтегнатите си връзки и енергетиката се очертава като потенциална област за сътрудничество.

Докладите сочат, че газопроводът за природен газ между Турция и Израел се обсъжда зад кулисите като една от алтернативите на Европа на руските енергийни доставки.

Докладите се появиха, когато Турция и Израел обявиха нова ера в отношенията по-рано през март след дългогодишен разрив, докато израелският президент Исак Херцог направи знаменателно посещение в Анкара.

Външният министър Мевлют Чавушоглу обаче припомни в четвъртък, че проект за газопровод между Турция и Израел не е възможен в краткосрочен план и изграждането на алтернативна система за намаляване на зависимостта на Русия няма да се случи бързо.

Идеята е да се построи подводен тръбопровод от Турция до най-голямото офшорно находище на природен газ в Израел, Левиатан, съществува от години. Газът ще тече към Турция и към южноевропейските съседи Гърция и България, които искат да диверсифицират доставките от Русия, се подчертава в информацията на вестник Хюриет.

Миналата седмица Ердоган каза, че е готов да изпрати висши министри в Израел, за да съживи проекта за газопровода.

Пред телевизионния канал A Хабер, външния министър Чавушоглу каза, че ще пътува до Израел и Палестина с министъра на енергетиката Фатих Дьонмез скоро, за да обсъдят двустранните отношения и възможностите за сътрудничество.

Доставянето на газ от Средиземно море може да облекчи зависимостта на Европа от руския газ след нахлуването на Русия в Украйна и последвалите призиви на европейските лидери за намаляване на зависимостта на континента от Москва.