ЕС даде на Великобритания "гъвкава" отсрочка за Брекзит до 31 октомври

Лидерите на Европейския съюз дадоха на премиера Тереза Мей нов срок за Брекзит – 31 октомври. Той е с четири месеца по-дълъг от отсрочката, за която Мей помоли, предаде "Ройтерс". Според председателя на Европейския съвет Доналд Туск това решение ще позволи на Великобритания да иззлезе от задънената улица по въпроса.

 

"ЕС-27/Великобритания се споразумяха за гъвкаво удъжаване до 31 октомври", написа "Туск" в "Туитър" след осем часа преговори. "Това означава допълнителни шест месеца за Великобритания да намери най-доброто възможно решение", допълни Туск. Без отсрочката Обедниненото кралство щеше да трябва да напусне ЕС без сделка на 12 април.

 

Великобритания, подчерта той, все пак ще може да напусне по-рано, ако Мей си осигури парламентарно мнозинство в подкрепа за сделката, която сключи с ЕС. "До края на този период Великобритания освен това ще има възможността да отмени изцяло Брекзит", допълни Туск.

 

Мей по-рано поиска отлагане до 30 юни. Тя подчерта, че Великобритания все още може да осигури сделка и да напусне преди британците да трябва да гласуват на изборите за Европейски парламент – условие за оставането на страната в ЕС след 1 юни според договорката.


Всичко, което трябва да знаете за:

Много лидери настояваха за по-дълго отлагане, до края на годината или дори до март 2020 г., но френският президент Еманюел Макрон твърдо се противопостави на това по време на разговорите. Според източник от ЕС Макрон е поставил под въпрос способността на Мей да убеди парламента да подкрепи нейната сделка и е заявил, че по-близък краен срок ще фокусира вниманието на британците. Според други още по-голямо удължаване би могло да накара поддръжници на Брекзит, критични към Мей, да подкрепят сделката й от страх, че процесът на напускане на блока може да бъде блокиран.

 

Напускането на ЕС в полунощ на 31 октомври - Хелоуин, както бързо забелязаха коментатори в социалните мрежи - би съвпаднало с края на мандата на сегашната Европейска комисия.

 

Лидерите на ЕС ще направят оценка на ситуацията отново на редовната си среща на 20-21 юни. Дотогава Великобритания може да е напуснала, ако Мей успее да изгради коалиция в подкрепа на сделката с представители на опозиционната Лейбъристка партия.

 

За да остане страната члТова удължаване е толкова гъвкаво, колкото очаквах, и малко по-кратко, отколкото очаквах, но все пак достатъчно, за да се намери най-доброто решение", каза Туск, цитиран от "Гардиън", по време на пресконференция. "Моля, не пропилявайте това време", призова той, като не изключи възможността лидерите да трябва да обсъждат молба за допълнителна отсрочка през октомври.

 

След като новата дата бе обявена, Макрон каза, че лидерите са стигнали до "възможно най-добрия компромис", защото 31 октомври запазва единството на ЕС, дава на Великобритания повече време и запазва "доброто функциониране на ЕС".

 

Председателят на Еворпейската комисия Жан-Клод Юнкер призна, че продължителният дебат между лидерите е бил "малко труден", но се пошегува, че харесва сделката, защото неговият мандат ще свърши в полунощ на 31 октомври и той ще трябва по-рано да напусне евентуален дебат за

 

По време на разговорите германският канцлер Ангела Меркел е настояла, че вариантът за кратка отсрочка не предлага никаква перспектива за излизане от задънената улица в Уестминстър и вместо това Брекзит трябва да бъде отложен до 31 декември. Макрон обаче е бил против толкова дълго отлагане и е настоял, че заплахата от напускане без сделка трябва да остане. Според него няма гаранции, че Великобритания ще действа като отговорна държава членка.

Френският президент освен това е настоял да бъде преработена декларацията от срещата, вписвайки, че Великобритания, по време на допълнителния период, в който ще е държава членка, ще трябва да се въздържа от каквито и да било мерки, които биха поставили в риск постигането на целте на съюза, особено при участието в процеса на взимане на решения. ЕС освен това си запазва правото да се среща без Великобритания за ключови дългосрочни решения.