ЕС с нов план за доставка на газ

Това предложение, бе зле прието от страните доставчици, тъй като би ограничило възможностите им по отношение определянето на цените, предизвика колебания и сред някои страни членки

Ръководителите от Европейския съюз ще се ангажират на срещата на върха тази седмица със съвместно закупуване на природен газ, втечнен природен газ (ВПГ) и водород преди следващата зима. Това се казва в проект за заключителна декларация, цитиран от БТА.

След като Украйна беше нападната от Русия, най-големия доставчик на газ за Европа, цените на енергията скочиха и 27-те бяха принудени да се опитват спешно да диверсифицират източниците си на доставки, за да намалят зависимостта си от Москва. 

В проектодекларацията на Европейския съвет, който ще бъде посветен главно на тази тема в четвъртък и петък, е посочено, че страните членки и Европейската комисия ще работят заедно за съвместно купуване на природен газ, ВПГ и водород.

Европейската комисия още миналата година предложи 27-те да имат общ стратегически резерв от природен газ, представен от някои страни като Испания като начин за смекчаване на енергийните кризи.

Унгария ще блокира санкциите на ЕС срещу вноса на руски газ, ето защо

Това предложение, зле прието от страните доставчици, тъй като би ограничило възможностите им по отношение определянето на цените, предизвика колебания и сред някои страни членки, защото енергийната политика е от правомощията на държавите. Сега, с войната в Украйна, то стана по-привлекателно и може да постави под въпрос в краткосрочен или средносрочен план доставките на руски газ, които възлизат на 40 процента от европейските нужди в момента.

Комисията обяви, че ще помогне на 27-те да създадат още тази година програма за съвместно закупуване и се очаква да предложи тази седмица за приемане от страните членки на правило, налагащо запълването на газовите резерви на 90 процента преди всеки зимен сезон. Мощностите за складиране на ЕС в момента са запълнени само на 26 процента.

В проектодекларацията е подчертано, че 27-те са се споразумели да координират това създаване на резерви и ще започнат да го правят възможно най-скоро.

Държавните и правителствени ръководители ще обсъдят освен това новите мерки за защита на потребителите от скачащите цени на енергията, както и оптимизирането на функционирането на енергийните пазари.

Бивш енергиен министър каза може ли да изключим напълно руския газ, както иска Василев

Европейските правителства вече похарчиха десетки милиарди евро за ограничаване на въздействието от покачването на цените на енергията, започнало още преди руската инвазия в Украйна. 27-те обаче не могат да се договорят по съвместен отговор и начините за контролиране на повишението на цените.

Страни като Франция, Испания, Португалия, Италия, Гърция и Белгия призовават за регулиране на цените на европейско равнище, като се определят тавани на цените и разделяйки цената на газа от тази на електричеството. Други страни обаче, сред които Германия, Нидерландия и Дания, не са съгласни, опасявайки се, че една прикрита форма на субсидиране на изкопаемите горива може да разколебае инвестициите във възобновяеми енергии.