ЕС вбеси Италия след срещата на върха в Брюксел
Срещата на десет страни от ЕС в Брюксел завърши без намиране на решение къде да дебаркират мигрантите от италианския кораб „Дичоти”, които са блокирани в италианско пристанище. „Италия натискаше за решение за „Дичоти”, но за други това не беше най-важното, те искаха по-скоро да обсъждат структурни решения за корабите в Средиземно море. Така че споразумение за „Дичоти” няма”, каза дипломатически източник.
Министър-председателят на Италия Джузепе Конте заяви в коментар в профила си в социалната мрежа Фейсбук: „Италия трябва да отбележи, че Европа днес пропусна добра възможност: за имиграцията, тя не се съобрази с принципите си на солидарност и отговорност, които постоянно се заявяват като фундаментални ценности на европейския ред“.
Конте предупреди, че Италия „ще действа по съответния начин“.
190 мигранти бяха спасени преди седмица от „Дичоти”. 13 души, които се нуждаеха от медицинска помощ, бяха свалени на брега, а корабът с останалите 177 е на пристан в Катания.
Под натиска на хуманитарни организации италианският вицепремиер и вътрешен министър Матео Салвини позволи в сряда 27 деца да слязат на брега. За останалите мигранти обаче той каза, че ще останат на кораба, докато не бъдат поети от другите страни от Европейския съюз.
По-рано днес
Италия заплаши да спре да плаща вноските си в бюджета на ЕС,
ако други страни не приемат мигрантите от „Дичоти”, предаде Ройтерс (Reuters). Вицепремиерът Луиджи Ди Майо заяви, че неговата партия (движението 5 звезди) няма да одобри финансирането на ЕС през следващата година, ако проблемът не се реши.
Европейската комисия (ЕК) определи италианските заплахи като „неприемливи“. „Неконструктивните коментари, да не говорим за заплахите, няма да ни доближат до решение“, заяви говорителят Александър Уинтерщайн на пресконференция в петък.
Повече от 650 хил. души достигнаха италианските брегове от 2014 г. насам и Рим започна остро да се противопоставя на имиграцията, заявявайки, че повече няма да пуска спасителни кораби в пристанищата си, освен ако други държави от ЕС не се съгласят да вземат хората.