Ето какво реши Вишеградската четворка за Балканите и бежанците

Те и Федерика Могерини настояха за бърза интеграция на Западните Балкани в ЕС 

Страните от Вишеградската група – Унгария, Полша, Словакия и Чехия, настояват за бърза интеграция на държавите от Западните Балкани в ЕС. Това заявиха външните министри на четворката след среща с върховния представител по външна политика и сигурност на съюза Федерика Могерини и външни министри от 16 европейски държави от Източна Европа и Балканите, предаде БГНЕС.

„Вишеградската група подкрепя интеграцията в ЕС на страни от Западните Балкани“, заяви полският външен министър Витолд Ващиковски, подчертавайки, че четворката „споделя с тях своя опит“. 

По думите му подобни предизвикателства като нелегалната миграция, организираната престъпност, тероризма, хибридните заплахи, „не знаят граници и засягат всички в Европа“. 

„Длъжни сме да си сътрудничим в сферата на икономиката и строителството на транспортни и енергийни инфраструктури. Диверсификацията на доставки на газ и енергийната безопасност са ключови проблеми за развитието на нашите икономики“, допълни Ващиковски. 

„Важно е активно да участваме и помагаме на страните от Западните Балкани в сътрудничеството и сближаването с нашите съседи“, каза от своя страна чешкият външен министър Любомир Заоралек. 

„Развитието на Западните Балкани не е лесен процес... Длъжни сме да повишим сигурността, да се стремим към икономическа стабилност“, посочи още той. 

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че в Централна Европа са обезпокоени от информацията, идваща от Западна Европа, че в близките години няма да има разширяване на ЕС. 

„Смятаме, че разширяването на ЕС е необходимо незабавно. Вярваме, че ако процесът върви толкова бавно, то това ще доведе до други рискове“, каза Сиярто. 

След преговорите във Варшава Вишеградската четворка прие и обща декларация, в която се изразява подкрепа за шестте държави от Западните Балкани, стремящи се към европейско членство – Черна гора, Сърбия, Македония, Албания Босна и Херцеговина и Косово. 

„Разширението на ЕС е безценен инструмент за изграждане на сигурност, стабилност и благополучие на Западните Балкани“, се казва в текста от четирите държави. 

Външните министри на четворката също така призовават западнобалканските държави да се стремят към сътрудничество в региона, нормализация на отношенията и икономическо развитие. 

„Добросъседските отношения са едно от условията за успешна интеграция в ЕС“, посочва текстът. 

  • Категории: Свят
  • Тагове: