Ето кого подкрепя китайската власт на изборите в САЩ
Пекин не е въодушевен от Тръмп, но на него се гледа като на по-малкото зло
Журналистът Жой Женг следи отблизо предизборната кампания в Съединените щати и реакциите сред китайските си читатели на случващото се отвъд Океана. Пред "Нюзуик" тя споделя, че китайците са разделени в мненията си за Доналд Тръмп, но определено са враждебни към Хилари Клинтън, за която са убедени, че е неприятелски настроена към Китай.
Клинтън отдавна е на прицел в комунистическата държава. Още през 1995-та година тя изтъква в Пекин, че "правата на жените са човешки права и човешките права са права на жените" – изявление, което никак не се нрави на китайската власт и набързо е цензурирано.
През 2010-та година, от позицията на държавен секретар, Хилари заяви твърдо, че Съединените щати имат право на свободно преминаване през Южнокитайско море, което (разбира се) беше посрещнато на нож от Пекин.
Дори и след като се оттегли от длъжността в администрацията на Обама, Клинтън продължава да не се свени да критикува китайската власт – президентът Си Дзинпин беше съорганизатор на среща в ООН за правата на жените миналия септември и коментарът на американския кандидат-президент в Туитър беше повече от категоричен: “Безсрамие”.
Доналд Тръмп от своя страна също не пести критиките към Пекин, като заяви, че Китай “изнасилва” САЩ по отношение на търговското сътрудничество и заплаши с 45-процентов данък всички вносни китайски стоки.
Въпреки това китайски управници ще са доволни, ако Тръмп стане новия обитател на Белия дом. Силно противоречивата му риторика му е мед за ушите на комунистическата пропаганда и лесно може да бъде използвана за пример как американската политическа система търпи закономерен провал, щом хора като Тръмп заемат най-важния пост в държавата.
Освен това бизнесменът заплаши директно всички съюзници на Вашингтон, че ще трябва да бръкнат по-надълбоко в джобовете си, ако искат да получават защита от Съединените щати. За търсещия геополитическо господство Китай това е чудесна новина, тъй като без солидния американски гръб регионалните съперници Япония и Южна Корея ще са далеч по-малък “залък” за преглъщане.
Ако Клинтън спечели (което е все по-вероятно, предвид поредицата издънки на Тръмп), Китай определено ще бъде поставен под натиск. Политическият съветник на Хилари Лора Розенбърг съвсем ясно заяви, че бъдеща администрация на Клинтън ще направи всичко по силите си, за да ограничи китайското влияние в азиатския регион.
Безспорно китайската власт ще срещне “труден” американски президент в лицето на Хилари Клинтън, но пък едва ли ще има кой знае какви изненади, тъй като тя ще следва поетия в последните години курс за поддържане на взаимно полезни отношения. Докато при Тръмп неизвестните ще са много повече и потенциално много по-опасни.
При всички положения нито Тръмп, нито Клинтън гледат на Китай като на приятел. Поне така изглежда от изявленията им в предизборната кампания. След като беше номинирана за кандидат на демократите Хилари призова: "Ако вярвате, че трябва да се изправим срещу Китай, присъединете се към нас!".
А тази реч в Южна Филаделфия беше наблюдавана на живо от множество китайски журналисти и дипломати. И всички те много старателно си водеха бележки.
Източник: dnes.bg