Ето кои са най-известните руски шпиони

През 1953 г. в американския затвор Синг Синг е изпълнена смъртната присъда по обвинение за предаване на ядрени тайни на СССР

На 19 юни 1953 г. в американския затвор Синг Синг е изпълнена смъртната присъда, издадена на Джулиус и Етел Розенберг по обвинение за предаване на ядрени тайни на СССР. За тях и други известни шпиони - в следващата селекция, пише "Труд". 

През 1950 г. скандалната семейна двойка Розенберг е обвинена от ФБР в предаване на ядрени тайни на Съветския съюз. Процесът срещу тях получава широк отзвук в медиите и налива масло в огъня на Студената война. Мнозина се съмняват дали съпрузите всъщност са виновни, особено Етел, но въпреки това двойката е осъдена на смърт на 19 юни 1953 г. в затвора Синг Синг в Ню Йорк.

Лаврентий Берия ръководи НКВД по времето на Сталин. Той е отговорен за няколко партийни „чистки“ и за смъртта на огромен брой хора. През 1953 г., малко след като съпрузите Розенберг са екзекутирани в Америка, той е обвинен в сътрудничество с британското разузнаване и е разстрелян.
През 1938 г. Елизабет Бентли започва да шпионира нацистите в Ню Йорк за комунистическата партия на САЩ, а чрез нея и в полза на Съветския съюз. По-късно тя ръководи две отделни разузнавателни групи. През 1945 г., след конфликт с нейното московско ръководство, тя самата отива във ФБР и предава над 100 агенти, част от мрежата й.

Известният нелегален Рудолф Абел действа в САЩ от 1947 до 1957 г., когато е открит след провала на асистента си Рейно Хайханен. Абел (истинско име - Уилям Генрихович Фишер) и Хайханен използват кухи монети и други трикове за предаване на съобщения и информация. Катастрофата се случва, когато една от тези пробити монети с шифровано съобщение случайно попадна в ръцете на момче - разнасящо вестници в Бруклин. Абел е осъден на пет години затвор, но през 1962 г. е разменен с пилота на U2 Гари Пауърс и един американски студент. След завръщането си в СССР Авел е почитан като герой и е награден с Орден на Ленин, най-високата награда на Съветския съюз.

През 1941 г. Ким Филби се присъединява към британското разузнаване, MI6, въпреки че е съветски разузнавач от 1933 г. Британците осъзнават, че той играе двойна игра едва през 1963 г. В продължение на двадесет години в MI6, Филби успява да получи високи звания и длъжности и да предава колкото е възможно повече свръхсекретна информация, където е необходимо. Филби успява да избяга в СССР, където преживя остатъка от живота си в почест, герой на Съветския съюз. Умира през 1988г.

Антъни Блънт, член на скандалната Кеймбриджска петорка (в която влиза и Ким Филби), предава класифицирана информация на Съветския съюз по време на Втората световна война, когато служи в MI5. Блънт тайно предава британците от 1964 г. и фактът на сътрудничеството му със СССР остава държавна тайна до 1979 г., когато министър-председателят Маргарет Тачър го уволнява публично, а кралица Елизабет II го лишава от рицарско звание.

Морис и Лона Коен са съпрузи родени в САЩ и стават съветски шпиони в края на 30-те години. Центърът им нарежда да замразят дейността си, след като възниква заплахата от провал. Няколко години по-късно те отварят книжарница втора ръка в Лондон под псевдонимите Хелън и Питър Крогер. Двойката е арестувана през 1961 г. за връзки с Портландския шпионски кръг, а през 1969г. са освободени в замяна на Хералд Брук, британски гражданин, задържан в Съветския съюз. При пристигането си в СССР двойката получава титлата Герой на Съветския съюз и участва в обучението на нови разузнавачи.

Кристофър Бойс, прототипът на известния роман на Робърт Линдзи „Соколът и снежният човек“ и едноименният филм, предава информация на Съветите чрез своя приятел Андрю Далтън Лий. Бойс е арестуван през 1977 г., след като Лий е разкрит точно пред съветското посолство в Мексико. След като излиза от затвора през 1980 г., Бойс предприема банкови обири и планира да избяга в Съветския съюз. През 1981 г. е арестуван отново. Бойс е освободен под гаранция през 2003 г.

Бившият агент на контраразузнаването на ЦРУ Олдрих Еймс получава около 4,6 милиона долара от Съветския съюз за своите услуги. След колежа Еймс постъпва на работа в ЦРУ. Скоро се сблъсква с финансови затруднения - разрушителен развод и втори брак, за които не разполага с достатъчно средства. За да изплати дългове, той дори обмисля да ограби банка, но е по-лесно просто да продаде държавна тайна на КГБ. Преди да бъде хванат през 1994 г., Еймс проваля над 100 операции на ЦРУ.