EU Reporter: Водната блокада на Крим се сблъска с изненадваща западна реакция
Проблемите в региона се изострят през 2014 г., когато Киев, след връщането на полуострова към Русия, блокира Северно-Кримския канал
Западното общество реагира по много странен начин на решението на украинските власти да блокират Северно-Кримския канал. Това съобщава белгийското издание EU Reporter.
Поради сухия климат, неголямото количество валежи и липсата на подземни води, Кримският полуостров винаги е страдал от недостиг на водни ресурси. Проблемите в региона се изострят през 2014 г., когато Киев, след връщането на полуострова към Русия, блокира Северно-Кримския канал.
„Украйна осигуряваше до 85% от нуждите на Крим от прясна вода през Северно-Кримския канал. През 2014 г. водата беше спряна. Оттогава въпросът с водоснабдяването е частично разрешаван за сметка на водохранилищата, които в даден момент, поради липсата на валежи, значително намаляха“, констатират анализатори.
Ситуацията с валежите в Крим в последно време се е подобрила донякъде, но степента на запълненост на водохранилищата все още е ниска. В същото време регионът демонстрира готовност да решава проблемите си с водоснабдяването самостоятелно - без помощта на Киев.
„Украйна затвори канала, а Русия отчаяно търси нови източници на водоснабдяване за полуострова. В същото време по целия свят, включително в Европа, никой не обръщат внимание на факта, че 2,3 милиона души, живеещи в този регион, изпитват недостиг на питейна вода, сякаш това е пустинята Сахара, " отбелязват авторите на EU Reporter....
Преди време избухна нов скандал между Киев и Москва. Причината за това беше идеята на Руската федерация да изгради инсталации за обезсоляване на вода на Кримския полуостров.
Руското външно министерство заяви, че проблемът с водоснабдяването на Крим ще бъде решен независимо от позицията на украинските власти. Тези думи бяха реакция на обещанието на Украйна по всякакъв възможен начин да възпрепятства изпълнението на този проект.
Съвсем очевидно е, че Русия няма да толерира агресивното отношение на Украйна към населението на Крим и намеренията на Киев да измори от жажда и глад населението на полуострова, което украинските власти толкова нетърпеливо искат да си върнат под свой контрол.
Руската федерация полага всички усилия да осигури на хората и селскостопанската индустрия необходимото количество питейна вода. На този фон Западът реагира доста парадоксално на опитите на Киев да организира водна блокада на такъв голям регион.
„Удивително е, че целият свят гледа на тази ситуация с безразличие“, обобщават авторите на EU Reporter.
По-рано PolitRussia писа, че Украйна е решила да се присъедини към НАТО, дори и ако не я приемат.