Евроинституциите решиха съдбата на водачите на ТИР-ове
Шофьорите ще се връщат у дома поне веднъж месечно
Институциите на ЕС са постигнали съгласие по два от най-спорните въпроси в пакета „Мобилност“, на които България се противопоставя. Става дума за срока, в който шофьорите на камиони трябва да се връщат в страната и за техните почивки.
Водачите на тежкотоварни камиони ще могат да спят не повече от 45 часа в кабините, а през останалото време в хотел, който трябва да се плаща от работодателя. Това е част от постигнатото тази нощ споразумение по пакет „Мобилност“ между Европейската комисия, Европарламента и Съвета, предаде БНР.
Шофьорът ще бъде задължен да се връща в страната, в която е регистрирано превозното средство, поне веднъж на 4 седмици, независимо къде се намира.
Камионите пък ще трябва да се връщат в държавата, в която е регистрирана фирмата, поне веднъж на 8 седмици.
Според председателката на транспортната комисия в Европарламента Карима Дели така се слага край на фирмите „пощенски кутии“.
„Въпреки натиска на много страни членки и техните представители в Европейския парламент ние никога не сме се отказвали от каботажа и спечелихме тази битка“, казва Дели.
Камионите и микробусите трябва да бъдат оборудвани с т.нар. „умни тахографи“, които да отчитат международните операции, първите – до 2025-а, а вторите – до 2026-а година.
Потвърдено е обаче изключването на командироването на транспортните работници от общата директива за командироването.
България ще сезира Съда на ЕС, ако предварителното споразумение между евроинституциите за пакета „Мобилност“ бъде окончателно утвърдено. Това заяви пред националното радио председателят на парламентарната комисия по транспорт Халил Летифов. Той изрази недоволство от договореното изискване не само шофьорите, но и камионите де се връщат в страната си през определен период от време:
„За мене е изненадващо това, което са направили Комисията по транспорта и Европейският парламент, защото е пипнато тук-там, но ограниченията за нас си остават. Целта е да се накаже периферията, разбирайте балтийските държави, Румъния, България, което е жалко“.
Халил Летифов очаква правителството ще проведе разговори по темата следващата седмица и прогнозира протести на превозвачи.