FAZ: "Авангард" няма аналози, но не си струва да бъде надценяван

Първо САЩ и Русия притежават хиляди ядрени бойни глави, способни да унищожат целия свят

Руските хиперзвукови ракети "Авангард" са способни да преодолеят всякакви системи за противоракетна отбрана, но те не трябва да се надценяват, пише Frankfurter Allgemeine.

Първо, САЩ и Русия притежават хиляди ядрени бойни глави, способни да унищожат целия свят. "Авангард" не прави големи промени в това изравняване. Второ, други страни, като Китай и Франция, вече работят върху хиперзвуковите си оръжия, пише "Поглед инфо".

Новите хиперзвукови ракети "Авангард" бяха въведени от Владимир Путин преди година, припомня Frankfurter Allgemeine: тогава руският президент каза, че това оръжие ще осигури на Русия „неуязвимост“ за десетилетия напред.

Много западни военни и експерти задействаха алармата, предупреждавайки за нова заплаха, на която западните страни няма с какво да противодействат. Ефектът на "Авангард" беше подобен на ефекта от изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята.

Въпреки това сега е трудно да се каже дали "Авангард" може да окаже същото въздействие, смята Frankfurter Allgemeine. Няма достатъчно информация за новите ракети: все още не са публикувани снимки и видеоклипове, показващи „Авангард“ в действие.

Според данни на руската страна "Авангард" е в състояние да развие скорост многократно по-висока от скоростта на звука и в същото време да поддържа способността за маневриране и вълнообразно движение.

Според публикацията обикновените системи за противоракетна отбрана са беззащитни срещу толкова бързи и маневрени оръжия. „Нямаме отбрана, способна да предотврати атака с такова оръжие“, заяви генералът от армията на САЩ Джон Хутен, говорейки пред Сената в началото на 2019 г. Той добави още, че Вашингтон има само опция за ядрено сдържане, тъй като американската армия няма собствено хиперзвуково оръжие.

Впрочем, според Frankfurter Allgemeine обаче стратегическото значение на "Авангард" не бива да се надценява: САЩ, подобно на Русия, имат хиляди ядрени бойни глави и могат да унищожат целия свят с тяхна помощ.

Нито американската противоракетна отбрана, нито руските хиперзвукови ракети могат да променят това разположение на силите. Според експерта Маркус Шилер, ракетите "Авангард" трябва на първо място да имат психологически ефект. "Руснаците си играят с нашите страхове", смята Шилер.

Изданието отбелязва, че новите руски ракети не нарушават международните договори за контрол над въоръженията. В същото време, според Frankfurter Allgemeine, хиперзвуковото оръжие няма да бъде дългосрочно предимство за Русия, защото други страни като Китай и Франция вече работят върху създаването им.