Financial Times: Брюксел ще забрани на европейците да се подчиняват на американските санкции
Според експерти, мерките ще имат ограничено въздействие
ЕС одобрил пакет от мерки по противодействие на американските санкции по отношение на Техеран, с което създаде потенциално нов конфликт с Вашингтон на фона на усилията на Европа по спасяване на „ядрената сделка” с Иран, съобщи The Financial Times в публикацията „EU launches package to counter US sanctions on Iran”.
В рамките на този план Еврокомисията възнамерява да стимулира членовете на ЕС към осъществяване на преки платежи към Централната банка на Иран при купуване на нефт.
Такава мярка на ЕС е в разрез с плановете на САЩ, които искат европейските държави да последват техния пример и да наложат санкции на Техеран.
Анализаторите считат, че ефективността на отговора на Брюксел ще бъде ограничена. Още повече, че европейски лидери като Еманюел Макрон вече заявиха нежеланието си за търговска война със САЩ заради Иран.
„Докато иранците спазват своите задължения, ЕС ще подкрепя споразумението, в чието създаване участваше – отбеляза председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. – Американските санкции обаче ще имат само определен ефект. Дълг на Еврокомисията и ЕС е да направи всичко за защита на европейския бизнес.”
Най-важното условие за запазване на „ядрената сделка” с Иран е гаранцията, че Техеран и занапред ще може да извлича ползи от споразумението, подчертава изданието. Благодарение на него Иран увеличи два пъти експорта на нефт, което се отрази положително на икономиката му.
Според високопоставения американски дипломат Брайън Хук, САЩ са си поставили за задача да създадат „нова архитектура на сигурност” и сключване на „най-добрата сделка” за замяна на сегашното споразумение.
Европейските дипломати осъзнават, че техните контрамерки могат да имат ограничено влияние върху действията на големите международни компании, които ги заплашват глоби и дори затвор за правене на бизнес с Иран.
Например френската нефтена компания Total, която е най-големият инвеститор в иранския нефтен сектор, заявила, че ще бъде принудена да спре разработването на газови находища в страната, освен ако САЩ им разрешат специално.
Според Джейсън Хангерфорд от Norton Rose Fulbright, най-големите фирми ще следват в килватерна колона американската политика, въпреки всички усилия на ЕС. „Преди, когато големите не американски компании трябваше да избират между спазването на блокиращия статут на ЕС и американските санкции, те избираха последния вариант практически във всеки случай” – подчертал той.
Превод и редакция: БЛИЦ