Financial Times: Санкции на Русия е лесно да се наложат, но е трудно да...
Въпреки че санкциите срещу газопровода „Северен поток 2“ от Русия до Германия се подкрепят от политиците от Тексас, те са основен дразнител в отношенията на САЩ с Европейския съюз
Администрацията на Байдън ще реши до 2 юни въпроса какви финансови санкции или ограничения за износ ще наложи срещу Русия. 90-дневният бюрократичен часовник беше настроен на 2 март, когато държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен „категорично“ заяви, че Русия използва химически бойни вещества срещу собствените си граждани, като по този начин нарушава задълженията си по Конвенцията за химическо оръжие, пише британският вестник Financial Times, цитиран от "Фокус".
През последните две седмици пазарът на руски държавни облигации преживя нервна ситуация и същото може да се каже за обменния курс на рублата и руските акции. Очевидно това е причинено от нервността на търговците във връзка с възможни санкции на САЩ. Санкционните закони дават на президента значителни правомощия за контрол върху износа на САЩ и продажбата и закупуването на активи от финансови играчи.
Има две доста организирани фракции, които се борят да подкрепят санкциите на Байдън срещу руските финансови активи, както и вноса от САЩ и забраните за отделни руски граждани.
Твърдите членове искат да използват санкции, за да накажат президента Путин и неговите поддръжници за използването на нервнопаралитичен агент, за предполагаемото им участие в мащабна кибератака срещу американски компании и институции и за вкарването в затвора на Алексей Навални.
Друга фракция в рамките на външната политика и финансовата бюрокрация по принцип е съгласна с това, но нейните представители са по-обезпокоени от трудностите, които възникват при прилагането на санкциите, тъй като в този случай е необходимо да не се прекъсват съюзническите връзки със съюзниците и да се избягва отрицателно въздействие върху икономиката и самите финансови институции.
Най-известната фигура сред твърдолинейните е Виктория Нуланд, владееща руски език, която е назначена за заместник-държавен секретар по политическите въпроси. Като член на администрацията на Обама, тя активно се застъпваше за наказването на Русия за нападенията й срещу Украйна и Грузия. Тя се съмнява в зависимостта от солидарността с Европейския съюз.
Скептиците за санкциите в бюрокрацията посочват като примери случки от миналото, включително санкциите от 2018 г. срещу олигарха Олег Дерипаска и контролираната от него компания Russian Aluminium ("Русал"), което предизвика прекъсване на доставките и повишаване на цените на пазара на алуминий. След известно време тези санкции бяха отменени и това се случи след чисто козметично разместване на акциите на "Русал".
Въпреки че санкциите срещу газопровода „Северен поток 2“ от Русия до Германия се подкрепят от политиците от Тексас, те са основен дразнител в отношенията на САЩ с Европейския съюз.
Въпреки че руската икономика е в стагнация, тя има силно външно финансово състояние: нейните валутни резерви възлизат на 590 милиарда долара, докато общият външен дълг е равен на 465 милиарда долара. На американските институции вече е забранено да оперират на първичния пазар за руски държавен дълг, но те вече са закупили значително количество доларови и рублеви облигации на вторичния пазар.
Американските власти разбират, че принудителното изваждане от инвестиционния пазар ще доведе до прехвърляне на активи от американски инвеститори към руската държава.
Засега практическите въпроси, свързани с определянето и изпълнението на американските санкции, се разглеждат от Елизабет Розенберг, съветник на американския заместник-министър на финансите и старши директора в Съвета за национална сигурност Питър Харел.
Изглежда, че по-специално Розенберг otgowarq за реакцията на Съединените щати на кибератаката, която също вероятно ще бъде оповестена на 2 юни. Твърдолинейните противници на Русия разбират, че няма да получат всички санкции, за които се застъпват, поне не до 2 юни.
По-скоро те искат да постигнете постепенно затягане на ограниченията, които започват със забрана за влизане на високопоставени служители и олигарси, както и замразяване на активите на специално определени граждани, пряко отговорни за предишни нарушения. След това могат да бъдат наложени ограничения за нови придобивания на руски активи от американски участници на пазара.
Докато Байдън се опитва да изглежда като хардлайнер в публичните си изяви, той вероятно ще бъде предпазлив да налага финансови санкции, които надхвърлят многото само непривлекателни олигарси и служители от по-ниско ниво.
Един от проблемите му е, че американските закони улесняват налагането на санкции, но те са трудни за премахване, когато ситуацията се подобри. Това затруднява всякакви преговори с Путин - твърде много бухалки и твърде малко моркови.
Освен това всяка администрация ще се опита да направи всичко възможно, за да ограничи по-активното участие на Конгреса в процеса на санкции. Това не е лесна задача.
Привържениците на по-строги санкции ще имат на своя страна сенатори, които обичат да говорят пред телевизионните камери. Банките и инвеститорите могат да използват кампании за набиране на средства и приятели с влияние.
В по-голямата си част санкциите имат незабавна „стойност в момента на обявяване“, но имат неопределена дългосрочна полезност при коригиране на поведението. Мерките, предприети срещу лидерите на Куба, Северна Корея и Иран, допринесоха за увеличаване на бедността, но не доведоха до смяна на режима.
Но въпреки това привържениците на твърдите мерки срещу Русия ще получат поне някои ограничения за пътуване и замразяване на активи, които те искат. Путин обаче е твърде необходим като преговарящ партньор, за да бъде директно атакуван със санкции.