Финландия официално става 31-ият член на НАТО, Москва с остра реакция
Разширяването на пакта стана факт, след като миналата седмица Турция и Унгария ратифицираха членството на Хелзинки
Днес Финландия официално става 31-ият член на НАТО. Знамето на страната ще бъде издигнато на церемония пред централата на Алианса в Брюксел.
Разширяването на пакта стана факт, след като миналата седмица Турция и Унгария ратифицираха членството на Хелзинки. Външните министри от НАТО се събират и на двудневно заседание.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че тази седмица е историческа - Финландия се присъединява към НАТО в деня на 74-ата годишнина от подписването на договора за основаването на Алианса.
Столтенберг изрази увереност, че в скоро време и Швеция ще се включи в Северноатлантическия пакт, което означава повече сигурност в региона, както и удвояване на сухопътната граница между НАТО и Русия.
Финландия и Русия имат граница дълга повече от 1300 километра. Това означава, че НАТО ще може да разполага вече там радари или да извършва учения, което със сигурност ще се отрази на отношенията с Русия.
Голяма част от финландците дълги години не подкрепяха членството в НАТО, но това се промени.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че присъединяването на Финландия към НАТО и действията от страна на алианса за повишаване на бойната му готовност увеличават риска от конфликт, предаде Ройтерс.
"НАТО възприе комплекс мерки за повишаване на бойната готовност на обединените въоръжени сили и засилва учебно-бойната и разузнавателната дейност край границите на Русия и Беларус. В близко бъдеще предстои и Финландия да стане член на алианса", каза той на съвещание с висшия команден състав на руските въоръжени сили.
По думите му това създава значителен риск от разширяване на конфликта в Украйна, но няма да повлияе на специалната военна операция.
Шойгу обвини НАТО в антируски курс, който според него все по-усилено се следва от алианса, и в тази връзка той отбеляза, че Западът увеличава военната помощ за Украйна във вид на бронирана техника и друго въоръжение и обмисля "възможността да предостави на Киев оперативно-тактически ракети АТАКМС (ATACMS) с обсег до 300 км", съобщава БТА.
На заседанието с генералите министърът засегна и въпроса за военното сътрудничество с Беларус. Той съобщи, че въоръжените сили на Минск вече разполагат с изтребители, способни да носят ядрени бойни глави, и че Русия е предоставила на Беларус ракетни комплекси "Искандер", които също могат да изстрелват както конвенционални ракети, така и такива с ядрени бойни глави.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук