Фонд, свързан с руски олигарси, подкрепил Илон Мъск при покупката на Twitter

8VC инвестира в компании, които изпълняват договори за Министерството на отбраната на САЩ и НАТО, в него работят синовете на големи руски богаташи

Инвестиционен фонд, свързан със синовете на руските олигарси Петр Авен и Вадим Мошкович, изигра роля в подпомагането на Илон Мъск да придобие Twitter, сега ребрандиран като X. Това разкритие идва от съдебен документ от Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния, както съобщава The Washington Post.

През 2022 г. Мъск финализира покупката на Twitter за умопомрачителните 44 милиарда долара, подпомогнат от различни финансови институции, банки и фондове. Сред инвеститорите, идентифицирани през 2024 г. чрез задължени от съда оповестявания, фирмата за рисков капитал 8VC се откроява като един от 100-те най-големи поддръжници на придобиването.

8VC, базиран в САЩ фонд, включва в персонала си и синовете на руските олигарси Авен и Мошкович, и двамата са били обект на западни санкции поради връзките им с политическия елит на Русия.

Според Forbes 8VC инвестира в компании, които изпълняват договори за Министерството на отбраната на САЩ и НАТО.

Ключовите фигури зад 8VC

Вадим Мошкович и Петр Авен са видни фигури в руския бизнес и политически пейзаж. Мошкович натрупа богатството си в руския селскостопански сектор, като основа Русагро, една от най-големите агробизнес компании в страната.

Той също така е служил в Съвета на федерацията, горната камара на руския парламент, от 2006 до 2014 г. Връзките му с руското правителство обаче го превърнаха в мишена на санкции от Европейския съюз, които бяха наложени в отговор на войната на Русия в Украйна.

Петр Авен, друг виден олигарх, е президент на Alfa Group, един от най-големите финансови и индустриални консорциуми в Русия. Подобно на Мошкович, Авен е обект на западни санкции поради близките си отношения с руския режим.

И двамата им синове, Джак Мошкович и Денис Авен, постигнаха успех в Съединените щати, работейки за 8VC въпреки връзките на бащите си с руския елит.

Според Forbes Джак Мошкович се присъединява към фонда за рисков капитал през 2018 г., след което получава постоянно пребиваване в САЩ през 2024 г.

Денис Авен се присъединява към фонда през 2022 г., след като първоначално се сблъсква с трудности при осигуряването на работа поради включването на баща му в списъците на западните санкции.

Противоречиво партньорство

Джо Лонсдейл, основателят на 8VC, защити решението си да наеме Джак Мошкович и Денис Авен, като подчерта, че те са били наети въз основа на професионалните им способности, а не на семейните им връзки. Лонсдейл заяви, че въпреки противоречивия произход на бащите им, нито Джак, нито Денис са замесени в бизнеса или политическите дела на бащите си в Русия.

Лонсдейл разясни това в публикация в X (бивш Twitter), обяснявайки, че Джак Мошкович не е участвал в земеделската империя на баща си. Той предположи, че дори олигарсите в Русия трябва понякога да взаимодействат с правителството, независимо от техните лични възгледи, поради естеството на правенето на бизнес в страната.

Той също така се обърна към полемиката около наемането на Денис Авен, разкривайки, че Денис първоначално е планирал да работи за частна фирма, но тази фирма е оттеглила предложението си, след като е разбрала, че баща му е санкциониран. Лонсдейл, след като се консултира с менторите си и обмисля дългосрочната си връзка с Джак, решава да наеме Денис въпреки тези опасения.

В защита на практиките си за наемане, Лонсдейл описа Джак Мошкович като „суперзвезда“ и изрази увереност и в способностите на Денис. Според Лонсдейл и двамата млади мъже са изградили кариерата си независимо от противоречивото наследство на бащите си в Русия.

Санкциите и въздействието върху бизнеса

Присъствието на Джак Мошкович и Денис Авен към известен американски инвестиционен фонд повдига въпроси за степента на руското влияние в западните финансови кръгове, особено в технологичния сектор. И двамата млади мъже са свързани с олигарси, които са били санкционирани поради продължаващата война на Русия в Украйна, конфликт, който обтегна отношенията между Русия и Запада и доведе до многобройни икономически ограничения срещу руски физически лица и фирми.

Въпреки това, както предполагат изявленията на Лонсдейл, тези семейни връзки не лишават непременно хората от участие в западни бизнес начинания.

Защитата на Лонсдейл се основава на аргумента, че хората трябва да бъдат съдени по собствените си заслуги, а не само по действията на техните роднини.

По-голямата картина

Участието на 8VC, със своя свързан с Русия персонал, в придобиването на Twitter от Илон Мъск предизвика интерес поради нарастващото наблюдение на руското влияние на световните пазари.

В светлината на западните санкции, които имат за цел да изолират руските елити и да ограничат достъпа им до западните финансови мрежи, присъствието на синовете на Авен и Мошкович в голяма американска инвестиционна фирма повдига етични и геополитически въпроси.

Самата сделка между Мъск и Twitter беше голяма бизнес история, с противоречивото лидерство на Мъск в платформата и неговите радикални промени.

Това ново разкритие за свързаната с Русия финансова подкрепа обаче добавя още един проблемен слой, особено след като западните нации се стремят да ограничат властта и влиянието на руските олигарси.