Foreign Affairs: Русия победи в сирийската война

ЦРУ спря мащабната програма за подкрепа на ислямистките групировки

Макар до окончателната победа на сирийската армия да е още далеч, но както пише ливанската информационна агенция Al-Masdar news, вече може с увереност да се каже: военните операции в централните части на Сирия доведоха до решителни резултати в борбата с ИД, предопределящи закономерен краен резултат. На тази тема е и обстойният анализ на Фабрис Баланж във Foreign Affairs, когото БЛИЦ предлага в резюме.

На 19 юли вестник Washington Post съобщи, че ЦРУ спира започнатата преди 4 г. тайна програма за оказване на поддръжка на „умерените въстаници” от Свободната сирийска армия (FSA) в борбата им против режима на Башар Асад.
 
В рамките на тази програма помощ са получили около 20 000 бунтовници. Отказването от реализация на програмата е прагматично признание за създадените военни реалности и фактически на решението за предаването на Сирия на руснаците.
 
Програмата на ЦРУ официално стартира през юни 2013 г., но сирийските метежници са поддържани тайно още година преди това. САЩ осигурявали на въстаниците леко стрелково оръжие, специална подготовка, заплати, понякога и противотанкови ракетни комплекси TOW. Никога, например, не са давани ракети клас „земя-въздух”.
 
Програмата на ЦРУ стана възможна благодарение на сътрудничеството на Йордания и Турция. Последното сериозно настъпление Свободната сирийска армия извърши срещу Дамаск през лятото на 2014 г. След това инициативата я поеха ислямистките групировки – самодостатъчни в идеологията, ползващи се с голяма популярност сред местното население и получаващи поддръжка от страните в Персийския залив.

В тези условия програмата на Вашингтон се оказа безплоден проект и нейното спиране няма да промени баланса на силите в Сирия. Това решение обаче може да съкруши отслабения боен дух на въстаниците и ускори техния крах.
 
Сега сирийската армия може да съсредоточи вниманието си върху все още оказващите съпротива въстанически групировки в Западна Сирия – преимуществено поддържани от Саудитска арабия исламисти. Впрочем това и става сега в провинциите Даръа и Източна Гута край Дамаск. Там въстаниците се чувстват слаби и предадени от САЩ.
 
Отказвайки се да подкрепя сирийските въстаници, Доналд Тръмп даде ясно да се разбере, че въпросът за смяната на режима в Сирия вече не влиза сред приоритетите на САЩ.
 
Сега относно блокиране на иранското влияние в Сирия Вашингтон изключително разчита на РФ, защото няма възможност да реши проблема. За Белия дом е по-изгодно в Южна Сирия да присъстват руски войски вместо „Хизбула” или иранската Революционна гвардия. На това мнение е и Израел.
 
Кюрдско-арабската коалиция СДС вече не е така полезна за Вашингтон, ще се лиши от американска подкрепа и ще стане повод за конфликт с Турция. Белият дом обаче се нуждае от сътрудничеството с Турция за предотвратяване на експанзията на Иран в региона. Тази ситуация може да подтикне СДС към сближаване с Русия, демонстрираща постоянство в подкрепата за своите регионални съюзници и способна да защити СДС от Турция. Впрочем СДС няма шанс да предаде на Асад превзетата Ракка в замяна на неофициална автономия на своите райони.
 
По същество САЩ връчиха на Асад и неговите съюзници ключовете от победата. Остатъкът от 2017 г. със сигурност ще премине под знака на възвръщането на сирийската армия в Източна Сирия, а през 2018 г. ще бъдат ликвидирани абсолютно всички огнища на съпротива в западната част на страната, включително в сегашните зони за деескалация.
 
Съдейки по всичко главен победител в сирийската война ще се окаже Путин: той възражда руската мощ за сметка на относително скромни финансови и човешки разходи, връщайки своята страна като един от ключовите играчи в Близкия Изток.
 
Редакция БЛИЦ

 

  • Категории: Свят
  • Тагове: