Foreign Policy: Американската политика спрямо Русия претърпя фиаско
Новият подход на САЩ трябва да е насочен към сътрудничество с Москва в нейния сегашен вид
Русия, независимо от опитите на Вашингтон да я изолира с помощта на международните санкции, хвърля предизвикателства към интересите на САЩ по най-широк кръг въпроси и съдейки по всичко, курсът на Белия дом по отношение на Москва претърпя фиаско, пишат Томас Грейм и Метю Рожански в Foreign Policy.
Изграждането на нов модел на отношения с Русия трябва да стане едно от приоритетните задачи на следващия президент на САЩ. Тези варианти обаче, които предлагат сегашните кандидати, не отчитат сегашното положение на нещата. Хилъри Клинтън изобразява Русия като карикатурен злодей, а Тръмп твърди, че САЩ и Русия лесно могат да станат съюзници, отбелязва изданието.
В продължение на последните 30 г. американският политически курс по отношение на Москва се определя или от надеждата за нейното пълно поражение, или от опитите да я привлекат на своя страна. Русия е могъща държава и новият американски президент трябва да разбере, че в условията на многополярен свят и глобализация Москва не трябва просто да бъде победена и сдържана, отреждайки й второстепенна роля. С нея трябва да се изгражда конструктивен диалог, основан на баланс на сътрудничество и съперничество, пишат авторите на публикацията.
Вашингтон следва да направи отстъпки по няколко второстепенни въпроса, за да направи възможно решаването на по-важни проблеми. Например, ако изборът стои между сътрудничеството в сферата на неразпространение на ядреното оръжие и подкрепа на прозападните политически изменения в съседни на Русия страни, може да се наложи тактическо отстъпление по втория въпрос, за да се постигне по-важна победа в контрола на въоръженията.
„Преди всичко новият американски подход трябва да бъде насочен не към поражение или преобразяване на Русия, а на сътрудничество с нея в нейния сегашен вид” – обобщава Foreign Policy.
Превод и редакция: БЛИЦ