Foreign Policy: Способността на Украйна да преговаря за следвоенно споразумение, с което може да живее, зависи от...

Като се имат предвид обратите и обратите на тази война, възможността Киев да я използва, за да се възстанови, макар и не сигурна, не може да бъде изключена

Тези, които призовават Киев да започне преговори с Москва, разбират, че украинските войски са изправени пред поражение, пише Foreign Policy.

Тъй като бавният напредък на руските военни в Украйна продължава, призивите за прекратяване на войната станаха обичайни - някои от тях, направени от уважавани външнополитически специалисти.

Техните идеи не са нито благоразумни, нито убедителни, но те трябва да се разглеждат добросъвестно, а не да се отхвърлят като умиротворяване, пише "Фокус".

Тези, които настояват за преговори, с право отбелязват, че американската помощ за Украйна на нивото на последния транш - около 61 милиарда долара за военни, икономически и хуманитарни цели - няма да продължи вечно.

Изпращането на Украйна на още една тежка сума през следващата година ще се окаже още по-твърда продажба, дори ако Джо Байдън остане президент, а ако Доналд Тръмп спечели, той може да прекрати подкрепата напълно.

И все пак най-новият пакет от помощи на САЩ, заедно с военната помощ от различни европейски страни, ще даде възможност на Украйна да се бори и през следващата година - почти наполовина, докато войната вече е продължила.

Като се имат предвид обратите и обратите на тази война, възможността Киев да я използва, за да се възстанови, макар и не сигурна, не може да бъде изключена.

Можем да предскажем нито какъв ще бъде този период, нито разликата, която ще направи най-новата партида западни оръжия.

И все пак е важно да се има предвид, че сега тя е започнала да пристига, като артилерията и далекообхватната версия на Армейската тактическа ракетна система (ATACMS) вече се използват.

Някои твърдят, че най-доброто, на което Украйна може да се надява, е сделка, която включва нейното разделяне. Дори да приемем, че тази прогноза се окаже вярна, естеството и степента на разделянето има значение:

Има по-лоши и по-добри варианти. Способността на Украйна да преговаря за следвоенно споразумение, с което може да живее, зависи от военните й резултати през следващите 18 месеца. С други думи, воденето на преговори от позиция на силата има значение.

Тези, които предлагат преговори между Киев и Москва, са склонни да вярват, че Украйна не може да постигне нищо подобно на победа (като възвръщане на големи територии, които сега са под руска окупация); че календарът благоприятства Русия; и че продължаващата въоръжена съпротива на Украйна ще доведе само до повече смърт, разрушения и териториални загуби, които може да предотврати чрез постигане на споразумение - скоро.

Войната взе огромни жертви, както видях от първа ръка по време на четири посещения в Украйна, така че желанието да се сложи край на нея е разбираемо.

Въпреки добрите си намерения, лагерът "преговаря сега" полира критичен въпрос: Кой ще (или трябва) да инициира разговорите? Един възможен отговор: САЩ, основният доставчик на оръжия на Украйна - може би дори над главата на Киев. Но на практика няма шанс това да се случи, докато Байдън остава президент:

Нищо, което той или членове на неговите външнополитически и национални екипи по сигурността са казали или направили, не предполага, че планират да вдигнат силно кият в споразумение с Москва.

Военната помощ от 42 млрд. долара - част от последната вноска за американска помощ - има за цел да задържи Украйна в борбата и ще го направи до 2025 г., дори ако Тръмп спечели през ноември.

Може би тези, които се застъпват за преговори, очакват, че Киев ще заключи, че продължаването на борбата ще доведе до още по-лош резултат и, движени от тази логика, ще търси компромис с Москва.

Но украинският президент Володимир Зеленски не е посочил ни най-малката склонност да предприеме тази стъпка - не и след провала на преговорите, проведени в Беларус и Турция скоро след инвазията.

Целта му остава да върне всички земи, загубени от Русия от 2014 г. насам - включително Крим. Тази цел не е написана в камък и може да се промени, ако фактите на място го направят, но засега не е. Човек може да го отхвърли като невен, но важното е, че тя продължава.

Може би тези, които препоръчват преговори, очакват, че украинската военна умора ще подскаже на Зеленски да се пазари с Русия, пише още изданието.