Франция арестува бивши членове на "Червените бригади", Италия доволна
В ход е издирване на трима други италианци, уточниха от президентството в изявление
Френските власти са задържали седем италиански граждани, които са се укривали, след като бяха осъдени по обвинения в тероризъм в родината си за престъпления, извършени през 1970-те и 1980-те години. Това съобщиха от президентството на Франция, предават световните осведомителни агенции.
В ход е издирване на трима други италианци, уточниха от президентството в изявление.
Елисейският дворец отбеляза, че решението за задържане на 10-те бивши членове на "Червените бригади", от общо около 200 души, издирвани от Италия, е в съответствие с дългогодишната френска политика за предоставяне на убежище само на онези, които не са осъдени за убийство.
Френските власти не дадоха подробности за арестуваните, които включват петима мъже и две жени.
Френският вътрешен министър Жералд Дарманен заяви пред радио "Франс Интер", че сега френският съд трябва да реши дали тези хора ще бъдат екстрадирани в Италия.
Италия беше призовала президента Еманюел Макрон да екстрадира крайнолевите партизани, които се укриват във Франция от десетилетия, за да избегнат хвърлянето им в затвора.
Стотици хора бяха убити при бомбени атентати, убийства и улични войни от противникови крайнодесни и крайнолеви екстремистки фракции по време на период на социални и политически сътресения от края на 1960-те до началото на 1980-те години, известни като Години на олово.
"Червените бригади" бяха най-известните и са обвинени за стотици убийства, включително отвличането и убийството на лидера на християндемократите и бившия премиер Алдо Моро през 1978 г.
Ирен Терел, адвокат на петима от седемте задържани, осъди "неописуемото предателство от страна на Франция".
"Тези хора живеят под френска закрила от 1980-те години, те започнаха нов живот тук, известен на всички, заедно с децата и внуците си", настоя Терел.
Сред арестуваните е 66-годишната Марина Петрела, чиято планирана екстрадиция в Италия е спряна през 2008 г. от тогавашния президент Никола Саркози по здравословни причини.
През 1980-те години бившият президент Франсоа Митеран предложи на левите радикали защита от екстрадиция, след като избягаха във Франция, при условие че се откажат от насилието и не са обвинени в кръвопролитие.
Така наречената "доктрина на Митеран" предизвиква напрежение между Франция и Италия в продължение на десетилетия.
Френското президентство заяви, че Макрон все още поддържа "доктрината на Митеран", но че арестите и екстрадициите са част от опитите за разрешаване на дългогодишното напрежение.
"Франция, също засегната от тероризма, разбира абсолютната необходимост от осигуряване на справедливост за жертвите", се казва в изявлението.
"С този трансфер, това също е част от абсолютната необходимост да се изгради Европа на справедливостта, в която взаимното доверие трябва да бъде в центъра", изтъкнаха още от Елисейския дворец.