Франция и Белгия треперят! Нови пълчища джихадисти са се устремили към Париж и Брюксел
Ислямистите са били изпратени преди десетина дни от Сирия с лодки към Гърция и Турция
Две групи терористи на "Ислямска държава" (ИД) са били изпратени преди десетина дни от Сирия с лодки към Гърция и Турция, за да достигнат Белгия и Франция, където да нанесат нови удари, предаде БТА, като се позовава на медии от Брюксел. Уточнява се, че терористите вече са се снабдили с необходимите оръжия и са в готовност да се разпределят в групи по двама в деня на атентатите.
Техните цели са голям търговски център, ресторант на американска верига за бързо хранене, болници (особено военната болница в Брюксел), места за забавления и търговски улици, посолствата на 15 държави, някои министри, гарите и пристанищата, големи хотели, концерти и фестивали, градският транспорт, сградите на международните институции, събиранията на запалянковци, които гледат на открито Европейското първенство по футбол.
Белгийската служба за оценка на заплахите е изпратила писмо до общините да бъдат в готовност да отменят обществени събития. На полицаите в Брюксел е разрешено да се прибират вкъщи със служебното си оръжие, както и да се движат от и до работа в цивилно облекло. Според белгийските специални служби непосредствената и висока заплаха от нови атентати се свързва с предстоящото от 1 юли включване на страната в бомбардировките на международната коалиция в Сирия срещу цели на ИД.
Службите отчитат и настоящите загуби, които ИД търпи заради ударите на коалицията. Разузнавателните данни сочат, че целта на терористите е да постигнат възможно най-голям брой жертви и тежки разрушения. Отчита се, че ИД има средствата да постигне целите си, както и че много оръжия и взривни вещества, предназначени за терористите, ударили двете европейски столици в последните месеци, досега не са били открити. За пръв път се допуска, че възможните нови нападения може да бъдат извършени в провинцията, а не в Брюксел. На този фон комисията за разследването на атентатите в белгийската столица на 22 март приключи първата част от своите заседания и вече са известни някои изводи. Първоначалната оценка е, че Белгия не е готова да посрещне мащабен терористичен удар. Не работи надеждно системата за комуникация между службите, заети с първоначалното овладяване на положението при атентат.
Летището в Брюксел и метрото не разполагат с план за извънредни действия. Болниците нямат единни процедури за прием на тежко пострадали пациенти. Комисията е установила, че на 22 март е пропуснато много ценно време, особено в първия час след атентатите, който е критичен за най-тежко пострадалите. Дава се пример с правилото, че при инцидент се изпращат линейки, равни по брой на половината от ранените. За сравнение на летище "Завентем", където е имало 80 пострадали, вместо 40, са били изпратени пет линейки. В Белгия липсва единен команден център за насочване на работата на службите при атентат. Заради срива на комуникационните системи в деня на атентатите, полицаите и останалите служби са общували през приложението Уотсап. Комисията обмисля да предложи промяна в правилата за спешни медицински действия и от готовност за оказване на помощ на място, медиците занапред да действат като в Израел и САЩ - да откарват пострадалите възможно най-бързо до най-близката болница.
Политици от комисията коментират, че остава нерешен въпросът с намесата на Саудитска Арабия в проповядването на радикален ислям в страната. Според тях проблемът започва през 1967 г., когато Рияд получава "ключовете" от централната джамия в Брюксел. Оттогава вахабизмът (крайно течение на исляма) става широко разпространеният в Белгия прочит на Корана. Според политиците, ако Белгия има проблем с тероризма, той се корени във влиянието на Саудитска Арабия заради проповядването на идеология, несъвместима с реда в белгийското общество. По-рано излезе видео с убиеца на парижкия полицай и неговата жена. 25-годишният френски гражданин от марокански произход Лароси Абала отправя заплахи. Ще превърна Евро 2016 в гробище, казва екстремистът на френски език.