Франция и Германия искат ЕС да промени правилата си за...
Париж и Берлин правят нов опит, след като Брюксел блокира сливането на железопътните компании „Сименс“ и „Алстом“ през 2019 година
В понеделник Франция и Германия обявиха началото на рядко политическо усилие за създаване на европейски индустриални компании-шампиони като част от възстановяването от кризата с коронавируса, което ги постави в противоречие с антимонополната полиция на Европейската комисия, пише европейската редакция на Politico, цитирани от „Фокус“.
Париж и Берлин правят нов опит, след като Брюксел блокира сливането на железопътните компании „Сименс“ и „Алстом“ през 2019 година.
За Франция и Германия това потенциално свързване олицетворява вида на европейския гигант, който може да се противопостави на китайската индустрия, докато Брюксел предупреждава, че такава доминираща компания ще бъде лоша сделка за европейските потребители и по-малките доставчици.
Вместо да се предадат на Брюксел, Париж и Берлин сега удвояват исканията ЕС да промени правилата си за конкуренция.
Европейската комисия трябва да коригира своята индустриална стратегия за възстановяване от коронавируса и „по-специално да модернизира европейската политика в областта на конкуренцията чрез ускоряване на адаптирането на правилата за държавна помощ и конкуренция“, се казва във френско-германско изявление.
„Ние също ще мислим много конкретно - и мисля, че след тази криза ще направим това още по-фокусирано - за това как да създадем европейски шампиони“, заяви германският канцлер Ангела Меркел по време на съвместна виртуална пресконференция с френския президент Еманюел Макрон и добави, че в ЕС правилата за конкуренция са приложени по начин, който е „силно фокусиран“ върху конкуренцията в Европа.
„Видяхме, че други, независимо дали Съединените американски щати, Южна Корея, Япония или Китай, разчитат много на глобални шампиони. Вярвам, че този подход е необходим отговор. Не трябва да се страхуваме да имаме глобални шампиони, а трябва да работим за тях“, каза тя.
Макрон добави: „Ако искаме технологичен суверенитет, ще трябва да адаптираме нашето законодателство в областта на конкуренцията, което може би е било прекалено фокусирано единствено върху потребителите и недостатъчно в защита на европейските шампиони“.