Френските фермери се надяват Марин льо Пен да ги освободи от „усмирителната риза“ на ЕС
Някои са отбелязали шестцифрени суми загуби, други са навлезли в дългове
Бернар Хурдел гордо потупва едно от прасетата си, но фермера от френската провинция Бретан е напълно наясно, че когато ги продаде неговите печалби, ако изобщо има такива, ще са малки. Той обвинява „усмирителната риза“ на ЕС от регулации и бездействието от страна на политиците от утвърдените партии за най-голямата криза във френското селско стопанство от края на Втората световна война насам, пише The Daily Telegraph.
Пасищата на Бретан и древните каменни къщи са често представяни като пасторално блаженство, но гневът и отчаянието във водещия земеделски район във Франция изменя политическите ветрове в полза на Марин Льо Пен и нейния антиевропейски „Национален фронт“. „Ако Франция напусне ЕС, се надявам нещата да станат по-добри“, сочи г-н Хурдел. Страната се ползва с най-големия дял от земеделски субсидии в ЕС, но повече от трета от френските фермери са спечелили по-малко от 4200 евро миналата година, притиснати от падащите цени на храните и по-евтиния внос от други страни членки.
Някои ферми са отбелязали шестцифрени суми загуби, други са навлезли в дългове. Повече от 600 ферми са обявили банкрут, което е рекорд. Средно по един фермер се самоубива на два дни, според френското министерство на здравеопазването. „Плащаме субсидии, които отиват в Източна Европа – финансираме страни, които са ни конкуренти“, посочи фермерът. Той добави, че предпочита да види европейските субсидии заменени от национална система, както предлага Льо Пен.
Както мнозина фермери и г-н Хурдел е гласувал за консервативни партии. Сега той чувства, че г-жа Льо Пен е единственият кандидат на президентските избори през пролетта, който би дал решение на проблемите на фермерите. Той приветства предложението да се намали вноса – нещо невъзможно в единния пазар. „Искам да се сложи край на подаянията и да ми се плаща справедливо за това, което върша, но това няма да се случи, ако нещата продължават по същия начин“, смята той.
Междувременно цените на свинското и пилешкото месо са се сринали, след като санкциите на ЕС сложиха край на износа им към Русия. От там много фермери не виждат нищо лошо в промосковската гледна точка на Льо Пен. „ЕС ни е затворил в усмирителна риза от регулации“, сочи г-н Хурдел.
Фермерите и селскостопанските работници може да са ключови на изборите за президент на Франция. По-рано настоящият президент на страната Франсоа Оланд бе посрещнат със смесени чувства на селскостопанско изложение. Той заяви, че събитието е било „маркирано с дълбока тъга и със сериозността на кризата, през която преминаваме“.
Според социолога Жером Фурке „фермерите се чувстват изоставени и са привлечени от „Националния фронт“. „Фермерите сме се променили, а Марин льо Пен е направила партията си по-умерена. Да кажеш, че ще гласуваш за нея вече не е същото табу както преди“, сочи г-н Хурдел.