Френският тв канал LCI: Бунтове и дезертьорство - армията на Киев се пропуква

Телевизията показва видеозаписи с отказа на украинци да се бият в района на Бахмут, както и с принудителната мобилизация в Одеса

“Бунтове, дезертьорство: армията на Киев се пропуква”: под това заглавие водещият френски новинарски канал LCI съобщава какво се случва в редиците на украинската армия в района на Бахмут, пише Гласове.

Телевизионният канал показва видеозаписи с отказа на украински военни да се бият в района на Бахмут, както и с принудителната мобилизация на украинци по улиците в Одеса. 

Водещият Давид Пюжада:

- Започна да излиза наяве една тема табу: това са признаците за пропукване, признаците за изнемощялост на украинската армия, за неподчинение във войската. Сцените, които ще видите, свидетелствата, които ще чуете, сме свикнали да ги виждаме и чуваме от руската страна от началото на тази война и дълго ги коментирахме. Е добре, ето ги и от украинска страна.

Разбира се, руснаците говореха за война на изтощение и може би тази война на изтощение поражда тези резултати, на които сме свидетели. Признаци на изтощение, признаци на неподчинение, понякога признаци на бунт. За какво става въпрос? Преди да говорим за това, нека видим кадрите с Фани Вей. Добър вечер, Фани!

Фани: - Първо вижте това видео, което сме свикнали да виждаме от руска страна, както казахте и вие. Този път е от украинска страна, в района на Бахмут. В далечината се чуват изстрели, които впрочем не са много далеч. Виждате, че тези войници сeдят на земята в снега и вече не искат да се връщат в огъня. Те го казват на висок глас, както ще чуете, на мъж, който явно е командирът им.

 

 

Всичко показва, че сцената е заснета без негово знание. От тази сцена разбираме, че идва друг командир, вероятно командващият на всички тези мъже, за да ги повика да се върнат с него на фронта. Те отговарят, че не са в състояние. Тонът се повишава и командирът на групата, който седи в снега, се оправдава пред този мъж. Чуйте разговора им.

Войник: - Не сме в състояние да отидем!

Командващият: - Не можете да отидете?

Войник: - Не, не можем, не можем, никой не може. Нищо нямаме…

Командващият: - Аз събрах своите пет човека и сам отивам.

Войник: - Не можем, разберете ни.

Командирът на войниците: - Момчетата не отказват да отидат, те просто нямат сили. Сили нямат! Премръзнали са, нищо не са яли…

Водещият на предаването: - Те просто са премръзнали, т.е. имат недостатъчна екипировка. Гладни са, т.е. може би нямат достатъчно храна. Наистина сме свикнали да чуваме това от руска страна. Фани, сигурни ли сме, че това видео е автентично?

Фани: - Логично е да си зададем този въпрос, Давид, защото то наистина нашумя преди няколко дни в руските мрежи. Те го въртят, за да се поздравят със спадането на духа на украинските войски. Така че ние разговаряхме с няколко души, имайки предвид акцента на войниците, униформата им, някои детайли също, като това украинско знаме. Да, видеото изглежда автентично. Най-вече нито един официален украински представител не го е оспорил досега.

Друга сцена, описана този път от “Уолстрийт Джърнъл”, също от района на Бахмут: украинският генерал Михайло Ковал, главнокомандващ на тази част от фронта, разказва, че в разгара на битка един батальон от новобранци се измъкнал без предупреждение, оставяйки опасна празнота на укрепените линии. Войниците внезапно напуснали фронта. Дали са се изплашили, дали са решили да дезертират? Във всеки случай е сигурно, че в този ден са избягали от битката.

 

 

Почти по същото време Барсик, войник, разположен на същия фронт, разказва пред нашите колеги от в. “Монд”: “мъжете са изтощени физически и емоционално”.

Водещият: - Има и оспорване на украинската стратегия или на украинските цели, определени на високо място, което все по-открито се изразява.

Фани: - Да, някои офицери дори вече не знаят защо настояват да се бият на този фронт. “Битката при Бахмут няма никакъв военен, стратегически смисъл. Не разбирам защо трябва да губим там толкова много другари…”, обяснява подофицер от пехотата пред "Монд".

Друг войник, офицер от специалните сили, дори добавя: “Бахмут и от двете страни е политика и нищо друго. От украинска страна цялата армия, включително генералния щаб, от седмици смята, че трябва да се евакуираме от Бахмут”.

Павло Кириленко, началник на украинската военна администрация в Донецка област, където се намира Бахмут, забива гвоздея по свой начин. “Няма да покрием страната с купища тела на нашите войници”, казва той. Друг заявява пред “Вашингтон пост”: “Не си струва труда”. Изявление, направено след шест дни на този фронт, белязан от много тежки загуби.

Водещият: - Огромни загуби от украинска страна, трябва да припомним, въпреки че те нямат нищо общо като количество със загубите, понесени от руската армия на същия този фронт. И в този контекст видяхме появата на сцени на, както изглежда, принудително набиране на войници по улиците, Фани.

Фани: - Да, това е доста необичайно. Вижте тези сцени, като тази, която се разиграва в центъра на Одеса, в южната част на страната. 

Това видео показва трима военни, които са дошли да вземат един човек. Виждате го тук как се хваща за един стълб, за да не тръгне с тях. Просват го на земята и го отвеждат принудително. И това не е изолиран случай.

 

 

Открихме други подобни кадри, като тук, този човек с червената шапка, който също е отведен от трима военни, дори с белезници. Тези украинци са записани насила в армията. Във всеки случай е възможно да са били задържани от полицията, защото отказват да бъдат мобилизирани. Впрочем армията съобщи, че ще започне разследване, за да се увери, че тези военни не са превишили правата си.

Това, което е сигурно, е, че днес в Украйна на мъжете между 18 и 60 години е забранено да напускат територията на страната и трябва да участват във военните усилия. Всеки момент те могат да бъдат мобилизирани и теоретично не могат да се измъкнат.  Бяха затегнати наказанията за дезертьорите, за онези, които не се подчиняват на своите командири или ги заплашват.

Със съкращения: Превод от френски: Галя Дачкова

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук