Ген. Маломуж: Путин започна нов лов в Украйна
Москва търси летища, които могат да приютят F-16, избрани са шест точки за атаки
Руската окупационна армия засили натиска върху украинските позиции. Противникът е избрал шест точки на фронтовата линия, където съсредоточава усилията си, пише Фокус уа.
Ръководителят на Кремъл Владимир Путин всеки ден лично следи действията на своите войски в Украйна и настоява за нови и нови успехи.
Загубите на вражеските войски са колосални; за два месеца врагът губи армията си. В такава ситуация дори огромните резерви на Руската федерация са изчерпани.
Врагът също започна да атакува военни летища, за които смяташе, че могат да приемат изтребители F-16. Но той използва стари съветски карти и има ограничени възможности за актуализиране на информацията.
В същото време се създават нови обекти, системи за управление и инфраструктура за настаняване на F-16; някои от тези обекти ще бъдат разположени в европейските страни.
И за да се заблуди още повече врага, се организират фалшиви изстрелвания и се използват макети на самолети.
За това говори в ексклузивно интервю ръководителят на Службата за външно разузнаване на Украйна през 2005–2010 г. армейски генерал Николай Маломуж .
– Врагът атакува авиобазата в Староконстантинов в Хмелницка област, а по-рано – летището в Миргород в Полтавска област. Теоретично и двете могат да приемат изтребители F -16 . Смятате ли, че по този начин врагът се опитва да наруши доставките на F -16 за Украйна? Може ли наистина да успее?
– Руската федерация се опитва да унищожи тези базови сегменти, които са готови да приемат F-16, както и други ракетни системи. Целта е инфраструктура, комуникационни системи, писти. В крайна сметка, за да се създадат условия за използване на F-16, трябва да се създадат не само писти, но и системи за управление, съответно е необходима техническа база, която да обслужва самолета. Всичко това се подготвя предварително.
Но врагът използва стари карти, останали от времето на Съветския съюз и които разузнаването се опитва да актуализира. Например, търси се инфраструктура, създадена специално за F-16. По-конкретно, говорим за онези градове, които посочихте. В момента извършваме криптиращи дейности, а също и дезориентиране на противника, например чрез поставяне на макети на самолети. И съдейки по това, че удрят отделни точки, мисля, че усилията им нямат перспектива.
За приемане на F-16 се създават нови полета за разгръщане, нови системи за управление и тяхната защита. Те ще бъдат разположени в складове, където тактическите ракети на противника не могат да достигнат. Разбира се, ще има необходимата противовъздушна отбрана, ще се използват средства за дезориентация на противника.
– Предполагате ли, че някои от базите на F -16 ще бъдат разположени в чужбина, например в Полша? Може ли там да се организират летища за отскок?
– Да, в близките страни могат да бъдат разположени такива летища, които ще доставят боеприпаси, резервни части, където ще се организира поддръжка, ремонт и обучение на персонал. Разбира се, Русия ще се опита да обвини тези страни, но това не е пряко участие във войната.
Това е един от начините за запазване на част от имуществото, оборудването и боеприпасите. Тези F-16 ще бъдат на територията на Украйна за кратък период от време – само в периода на пряко бойно използване.
– Въпрос за ситуацията, която се е развила днес на фронта. Според Deep State през последните дни руската окупационна армия е настъпила едновременно в седем населени места. Това са Прогрес, Владимировка, Карловка, Красногоровка, Ню Йорк, Макеевка, а в Часовой Яр микрорайон Канал е окупиран от врага. Откъде врагът има такива колосални ресурси? Възможно ли е да го спрете?
„Врагът е идентифицирал шест тактически точки, където започва атаки. Това включва Часов Яр, Покровское, Торецкое, посока Харков. Противникът пренасочва вниманието си от един сектор на фронта към друг. Например, той прехвърля сили от посока Харков към Донецк и когато вижда, че го избиваме във Волчанск, започва да прехвърля сили обратно там.
Но врагът не разполага с голям контингент, за да укрепи значително фронта, чиято дължина е 1600 километра. Тези шест точки са зони, където врагът се опитва да направи пробив. За какво? Путин поставя тежки задачи пред своята армия по време на преговорния процес. Той манипулира и се опитва да принуди нас и съюзниците да влезем в мирни преговори, но на фона на неговите победи. Всъщност всичко е заложено на карта.
Путин лично следи ежедневно напредъка в Донбас, Харковска област и Запорожие и настоява за нови и нови успехи. Оттук и най-бруталните атаки, опитите за превземане на поне няколко населени места.
Путин убива 1200-1700 души всеки ден. Това са огромни загуби. За два месеца това е цяла армия. Дори за Русия това е колосално. Разбира се, те имат резерви, но с тази скорост бързо се изчерпват. Затова Путин бърза да завладее нещо, да заяви, че някъде има предимство и поставя условия и на нас, и на Запада. Разполагат се ударни огневи екипи, които де факто унищожават населените места. Те практически остават само на картата.
Да, от наша страна има условно отстъпление, но това е по-скоро маневриране с цел създаване на по-изгодни позиции за нанасяне на удар в момента на отстъпление.
Що се отнася до Часов Яр, там ситуацията е наистина сложна. Общувам с командири, включително и с бригадата на крал Данил. Там се водят най-трудните битки, тъй като врагът там няма много боеспособни единици - всички ефективни единици вече са унищожени.
Да, сега Русия активно мобилизира нови ресурси, но те ще могат да държат само фронта. Те ще могат да атакуват активно само под формата на „пушечно месо“. Затова в ключови точки врагът използва специални сили - въздушнодесантни сили, въздушно-десантни войски, морска пехота, специални части на ГРУ и други руски отдели, както и "Буря-Z", които просто са оставени за клане. Те са тези, които в момента правят пробивите, полагайки големи усилия, но с подкрепата на голям брой дронове, артилерия, ракетни и минохвъргачни системи.
Бих искал също да подчертая, че въпреки информацията за окупацията на населените места, която се показва на картите на военните действия, реалната ситуация на фронта е променлива. Например някъде отстъпваме изгодно и контраатакуваме, някъде унищожаваме врага. За задържане на позиции и извършване на контраатаки сега активно се използват резерви. В различни точки се провежда сложна военна операция. Затова не можем да говорим за системно отстъпление – има движения, има маневри и това трябва да се отчита.
– Как Путин смята да използва изборите, които тази година в западните страни са наистина много?
– Русия започна задълбочени преговори на всички фронтове – в европейските страни, в САЩ, както и в трети страни. Путин се опитва да работи с редица западни страни - Унгария, Словакия и други, така че те да започнат да се съмняват в необходимостта от подкрепа на Украйна. Във Франция десните идват на власт и те може би не са поддръжници на този процес. Путин смята, че ако Тръмп дойде на власт в САЩ, ще го подкрепи.
Така Путин разчита на промени в страните партньори на Украйна, така че приоритет да не бъде военната помощ, а мирните процеси, които ще се ръководят от Русия. По-специално става дума за редица условия - неучастие на Украйна в НАТО, прехвърляне на Русия на част от окупираните територии, включително Крим, както и мерки за "демилитаризиране" на Украйна - установяване на квоти за броя на войските, върху оръжия, ракети, самолети и т.н.