Генерал Сирски разясни какво точно се случва в и край Бахмут, висш чеченски командир обяви кога ще завърши войната през 2024 г

Съединените щати не искат да предоставят F-16 на Киев, опасявайки се да не развалят репутацията на изтребителите си, пише в същото време американското издание Military Watch

Командващият Сухопътни войски на Въоръжените сили на Украйна генерал-полковник Александър Сирски заяви, че сега ВСУ контролират "незначителна част от Бахмут" в Донецка област, пише агенция УНИАН.

"Въпреки че сега контролираме незначителна част от Бахмут, значението на неговата отбрана не губи своята актуалност. Това ни дава възможност да влезем в града, в случай че ситуацията се промени. И това определено ще се случи", каза той в коментар за Военномедийния център на украинската армия.

"Продължаваме да се защитаваме. Ситуацията е много сложна, но е под контрол", посочи Сирски.

Според него украинските бойци продължават да настъпват по фланговете и се приближават към това да поставят руските сили "в пълно тактическо обкръжение".

Пригожин показа на Зеленски ново ВИДЕО и обяви: Последният боец от ВСУ избяга от Бахмут в женска рокля

"Благодарение на това ние ще можем да контролираме всички високи сгради, заети от противника, и постепенно да ги унищожаваме. Това ще лиши руснаците от контрол над подстъпите към града и ще ни даде определени тактически предимства."

Сирски каза още, че в хода на работата с командирите са уточнени действията и реда за унищожаването на противника.

В същото време Апти Алаудинов, заместник-командир на 2-ри армейски корпус на руските въоръжени сили и командир на специалните части "Ахмат", заяви, че спецоперацията в Украйна ще завърши с победа на Русия до септември 2024 г.

Той подчерта, че настоящата обстановка на фронта е в съответствие с очакванията и прогнозите.

"Ситуацията се развива точно както предполагахме. Врагът разбира, че не е в състояние да промени нищо на фронта. Виждаме закономерна картина: Те надцениха своите сили, средства и възможности и отново започнаха да просят оръжия от Запада", отбеляза Алаудинов.

 

На снимката: Апти Алаудинов

 

Той коментира и ситуацията в Артьомовск, където действат бойци на ЧВК Вагнер:

"Никой противник не си тръгва жив оттам. Нашите звена в града се справят много добре. Фланговете се стабилизираха. Няма причина за безпокойство. Врагът е изтласкан докрай. Ще видим положителен резултат в следващите дни.”

Алаудинов също така отбеляза, че резултатът от събитията в Украйна трябва да бъде различен, от тези в Китай, който все още не може да освободи своите острови. Според него Русия не воюва с Украйна, а с военния блок на НАТО, като за Алианса Украйна е само инструмент.

Съединените щати не искат да предоставят F-16 на Киев, опасявайки се да не развалят репутацията на изтребителите си, пишат US медии

Един от аргументите на американците срещу доставката на това оборудване на Украйна е неотдавнашният отказ на прехвалената система за противовъздушна отбрана Patriot в украинската столица. Това съобщава американското списание Military Watch.

Как "Патриот" се изложи срещу "Кинжал", ето какво направиха от Пентагона

САЩ не показват особено желание да доставят на Украйна изтребители F-16, въпреки активния натиск от страна на европейските съюзници, страхувайки се от унищожаване на репутацията на тази бойна машина, пише изданието.

 

 

Американската преса, включително The New York Times, съобщава, че Съединените щати са осуетили опитите на европейски държави да обучават украински екипажи да управляват изтребители F-16. И това е въпреки факта, че Холандия и Норвегия вече обявиха готовност да доставят на украинските ВВС такива самолети, които да заменят с по-модерни F-35.

Различието в позициите между Европа и Съединените щати се дължи не само на факта, че през следващите десетилетия F-16 ще продължат да формират гръбнака на ВВС на САЩ, но и защото продават модернизирани версии на изтребителите, получавайки солидна печалба.

По този начин, в случай на разполагане на F-16 в Украйна, САЩ ще са изложени на голям риск.

Не само че съществува опасност американските технологии да попаднат в ръцете на руснаците, но  още по-голям е рискът американските самолети да понесат значителни загуби, което би било голям удар върху репутацията на F-16 сред потенциалните купувачи.

Превод и редакция: БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук