Германия бие тревога: Путин напредва, незабавно трябват мерки, а според Кремъл западните страни ще водят войната до край
Всичко, с което Европа може да допринесе в подкрепа на Украйна, трябва да бъде мобилизирано сега, заяви германският външнен министър
Германският външен министър Аналена Бербок предупреди днес, че има риск руският президент Владимир Путин да се възползва от преходния период в политиката в САЩ, за да напредне в Украйна.
Затова Бербок призова европейците незабавно да увеличат помощта си за Киев, предаде Франс прес.
„Нямаме време да чакаме пролетта. Сега е преходният период, който Путин винаги е очаквал от гледна точка на резултата от изборите в САЩ“, заяви Аналена Бербок.
Посланието ѝ бе адресирано както до всички държави членки на ЕС, така и до Германия, където цари несигурност относно датата на неизбежните предсрочни парламентарни избори, след като миналата седмица коалицията на канцлера Олаф Шолц се разпадна, отбелязва АФП.
"Всичко, с което Европа може да допринесе в подкрепа на Украйна, трябва да бъде мобилизирано сега“, заяви германският външнен министър и подчерта необходимостта от укрепване на украинската противовъздушна отбрана. По думите на Бербок Киев се намира в „решаваща фаза“ на войната.
Подкрепа на Киев
"Непосредствено преди американските избори „за първи път имаше толкова много атаки с дронове срещу Киев, колкото никога досега, и войната достигна ново измерение (...) сега това е напълно въздушна война“, обясни Бербок.
Тя изрази надежда, че Германия ще успее да увеличи бюджетните си разходи в подкрепа на Киев, за да „покрие поне основните нужди на украинската отбрана, особено по отношение на защитата от безпилотни летателни апарати“.
„В допълнение към мерките на европейско равнище сега се нуждаем от повече финансови средства в бюджета“, каза тя.
Според нея в по-общ план целта на НАТО за изразходване на 2% от БВП за отбрана „вече не е достатъчна в днешно време“.
За да се постигне бързо споразумение по бюджета и да се премахне политическата несигурност, тя призова за бързо изясняване на графика до бъдещите избори в Германия.
Вчера Олаф Шолц заяви, че е готов да се подложи на вот на доверие от депутатите тази година, без да чака до средата на януари, но опозицията отхвърля условията, които той поставя, искайки да измести напред във времето това гласуване, посочва АФП.
Фалшива информация
Кремъл днес отрече руският президент Владимир Путин да е разговарял по телефона с избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп през последните дни и каза, че Путин засега няма конкретни планове за разговори с Тръмп, предаде Ройтерс.
Вестник „Вашингтон пост“ първи обяви, че е бил проведен такъв разговор, като се позова на неназовани източници, и каза, че Тръмп е предал на Путин, че няма да ескалира войната в Украйна. Ройтерс също съобщи за разговора като се позова на неназован източник.
„Това е напълно невярно. Това е чиста измислица, просто фалшива информация“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери. „Не е имало разговор“, допълни той.
„Това е най-явният пример за качеството на информацията, която се публикува в днешно време, понякога дори от доста авторитетни издания“, добави Песков. Запитан дали Путин има планове да осъществи някакви контакти с Тръмп, говорителят на Кремъл каза: „Все още няма конкретни планове.“
Водещата се от две години и половина война в Украйна навлиза, според някои експерти, в нейния финален – най-опасен – етап, докато Москва продължава да напредва с най-бързото си темпо от първите седмици на конфликта, а Западът размишлява върху това как ще приключи войната.
Мир в Украйна
По време на предизборната си кампания Тръмп каза, че може да донесе мир в Украйна за 24 часа, ако бъде избран, но даде малко подробности как ще търси край на най-големия военен конфликт в Европа след Втората световна война.
Путин поздрави Тръмп в четвъртък, като го похвали, че е проявил смелост, когато въоръжен мъж се е опитал да го убие, и каза, че Москва е готова за диалог с новоизбрания президент на Републиканската партия.
Русия от седмици дава сигнали на САЩ и съюзниците му, че Москва ще смята за значителна ескалация, ако те разрешат на Украйна да нанася удари дълбоко в руска територия с доставяни от Запада оръжия с дълъг обсег.
На 12 септември Путин каза, че одобрението на Запада за подобна стъпка ще означава „директна намеса на страните от НАТО, САЩ и европейските страни във войната в Украйна“, тъй като в определянето на целите и изстрелването на ракетите ще бъдат използвани персонал и инфраструктура на НАТО.
Кремъл посочи, че усеща, че европейските сили са разтревожени от избора на Тръмп, но все още „наливат оръжия в Украйна за да продължат тази война до край“.
Песков беше запитан и за информациите, че британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон искат да убедят американския президент Джо Байдън да разреши на Украйна да поразява с ракети „Сторм Шадоу“ цели, дълбоко в руската територия.
„Нищо не може да бъде изключено“, отговори Песков и добави, че европейските лидери все още искат да бъде нанесено стратегическо поражение на Русия.
Отговорът на Русия
„Ние, в отговор, ще продължим СВО (специалната военна операция), докато постигнем целите си“, посочи говорителят на Кремъл.
„Динамиката на СВО се разбира от военните. Те разбират добре какво се случва. И вероятно е важно да се отбележи, че никакви отделни видове оръжия вече не са в състояние да променят тази динамика“, добави той.
Путин, който нареди на хиляди войници да нахлуят в Украйна през 2022 г., осем години след сраженията в Източна Украйна, гледа на войната като борба между Русия и западащия Запад, който според него е пренебрегнал интересите на Москва след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
Украйна и западните ѝ съюзници твърдят, че Путин е подпалил империалистическа война срещу по-малката си съседна страна, и не спират да предупреждават, че ако Русия спечели войната, това ще окуражи авторитарните държави по света, отбелязва Ройтерс.