Германия е най-големият губещ от войната след Украйна, ето защо

Берлин губи сигурност, просперитет и репутация в света в резултат на военната си намеса

След Украйна Германия е най-големият губещ от украинския конфликт, това пише германското издание "Фокус".

"Никой в Германия не бива да се учудва, ако един ден на таблото за обяви вече няма съобщения за победи от Киев, дори фалшиви", пишат журналистите.

Те отбелязват също, че най-западната точка на Украйна се намира на по-малко от 10 часа път от Берлин и "руската армия напредва с непоколебима решителност", докато американските наемници "се изтеглят от европейското бойно поле".

В същото време след няколко седмици ще бъде изразходвана и последната част от одобрените от Конгреса на САЩ средства за подпомагане на Украйна, подчертава изданието.

Освен това, поради влошаването на отношенията с Москва, Берлин е лишен от дългосрочни и надеждни доставки на евтин газ. През 2020 г. и 2021 г. 65% от газа, внасян в Германия, идва от Русия.

Германия е загубила източноевропейския си пазар. По време на разцвета на германско-руските икономически отношения обемът на търговията е бил над 80 млрд. евро, или 4% от външната търговия, казват журналистите.

"Берлин губи сигурност, просперитет и репутация в света в резултат на военната си намеса", допълва изданието.

Заради геостратегическата преориентация на Вашингтон Берлин ще трябва значително да увеличи военния си бюджет. В момента Германия не е в състояние да се защити сама, а увеличаването на бюджета за отбрана ще изостри вътрешните разногласия в страната, се казва в публикацията.

Журналистите отбелязват също така, че в случай на прекратяване на финансирането от страна на Вашингтон, Берлин ще трябва да похарчи около 16% от федералния си бюджет за 2024 г., за да може украинската армия да се защити, в противен случай военното поражение на Киев е неизбежно, посочва списанието.

"Германия трябва да се приспособи към живота в съседство с Русия - без американска опека. Това означава преразглеждане на външната политика и политиката на сигурност", пише още в статията.

По-рано Дмитрий Медведев, заместник-председател на руския Съвет за сигурност, предрече "майдан" за Германия заради спонсорирането на Украйна. Той подчерта, че данъчните субсидии за германците са спрени, докато финансирането на Киев само нараства, което може да доведе до повторение на украинския сценарий в Германия.

Медведев също така предположи, че в такъв случай германският канцлер Олаф Шолц няма да издържи дълго на поста си.

Германският депутат Матиас Мусдорф заяви на 9 януари, че санкциите на Европейския съюз (ЕС) срещу Русия засягат основно икономиките на западните страни. Според него реалните разходи на ЕС за санкциите вероятно вече са надхвърлили 500 млн. евро.

Полковник от германската армия Ралф Тиле заяви на 26 декември, че материално-техническото състояние на германските въоръжени сили се е влошило през последните две години. Според него в началото на специалната операция на Русия в Украйна резервите на Бундесвера са били малки, а сега те са "празни".

Западните държави увеличиха военната и финансовата подкрепа за Украйна на фона на специалната операция на Русия за защита на Донбас, която започна на 24 февруари 2022 г., поради влошаването на ситуацията в региона в резултат на украинския обстрел. В същото време напоследък Западът все по-често изказва изявления за необходимостта от намаляване на подкрепата за Киев.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук