Германия връща на Италия картина, открадната от нацистките войски
До връщането на картината в музея, на нейно място стои чернобяла нейна снимка
Германия ще върне картина, открадната от нацистките войски през 1943 г. от галерия "Уфици" в италианския град Флоренция. Платното "Ваза с цветя" на холандския майстор Ян ван Хейсум досега е било притежание на семейство в Германия. Това предаде британската обществена медия БиБиСи. До връщането на оригинала, мястото на картината е заето от нейна чернобяла снимка с надпис "открадната".
Директорът на флорентинския музей "Уфици" Айке Шмид заяви през януари, че Германия има морален дълг към връщането на картината.
Картината е преоткрита през 1991 г. след обединението на ГДР и ФРГ, но от тогава насетне опитите тя да бъде върната във Флоренция са неуспешни.
Неназованото германско семейство иска 2 млн. евро за картината, а германските власти дълго отказват да се намесят, защото според тях давността на кражбата е над 30 г.
След призива на директора на музея през януари тази година, немските власти се свързват с наследниците на войника, откраднал картината. Според немските власти наследниците нямат права върху откраднатото платно, докато адвокатите на семейството твърдят, че картината е била закупена, а не открадната.
В крайна сметка е постигнато споразумение с неназовани параметри между германското правителство и семейството. Ян ван Хейсум нарисувал картината на живо във Флоренция през 1824 г., където след това тя е изложена. По-късно е била закупена от граф Леополд II Тускански, след което един век е прекарала в изложба редом до творби на други именити холандски художници, съобщават от галерия "Уфици".
При присъединяването на Италия във Втората световна война творбата е пренесена в съседно село през 1943 г., а три години по-късно била открадната от нацистките войски по време на похода им на север.
Директорът на галерия "Уфици" Айке Шмид е с германски произход, но е отколешен поддръжник на идеята германското правителство да премахне давността за кражбите на произведения на изкуството от нацистките войски.
До връщането на картината в музея, на нейно място стои чернобяла нейна снимка с надпис "открадната" на немски, английски и италиански.