Германска фондация бие тревога: САЩ и България са сред най-заплашените от бедност
Според изследването най-добри възможности, за да се избегне неблагополучието, са създадени в северните страни
САЩ и България са сред най-заплашените страни в света от бедност. Между тях е само Чили. Все пак България е по-добре от Румъния и Турция, които са по-зле от нас, информира БГНЕС.
Въпреки подобряването на ситуацията на пазара на труда рискът от бедност в много индустриално развити страни в света не намалява. Този тъжен извод се съдържа в изследването „Индекс на социалната справедливост“ на германската фондация „Бертелсман“.
10 години след началото на световната финансова криза средното равнище на безработицата в 41 държави-членки на Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за пръв път е малко по-ниско от предкризисното ниво от 2008 г. Но в 25 страни, където е провеждана анкетата, рискът от бедности се е запазил на предишното ниво или дори се е увеличил.
Експертите на фондацията причисляват към тези, които потенциално са заплашени от бедност, хората, които разполагат с малко по-малко от средния доход за всяка конкретна държава.
Според изследването най-добри възможности, за да се избегне неблагополучието, са създадени в северните страни. Сред тях са Исландия, Норвегия, Дания и Финландия.
Германия в тази класация заема десетото място, Великобритания е 11-а, Франция – 15-а. В края на списъка са САЩ (36 място), след което се нареждат Чили, България, Румъния, Турция и Мексико.
Най-голям брой хора заплашени от риска да обеднеят живеят в Израел (17,9 % от населението) и САЩ (17,8%).
Сравнително доброто място на ФРГ, икономическия локомотив на ЕС, в тази класация се дължи преди всичко на успешните показатели на пазара на труда, отбелязват от „Бертелсман“. Освен намаляващото равнище на безработица в Германия младежите без работа там са изключително малко в сравнение с останалите държави по света – едва 6,2%.
Въпреки че като цяло нивото на заетост в периода от 2013 до 2018 г. е нараснало от 73,5% до 75,9%, рискът от бедност за германците за същия период се е увеличил от 9,4% на 9,8%. Рискът от бедност за възрастните германци е 9,7%.
Това е най-високият показател за последните 10 години. Освен това рискът от бедност сред децата и младежите достига 7,6%.